Do Európy mieri sneženie. Slovensko sneženie zasiahne čiastočne

09.12.2020 o 11:30 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie v Európe začína ovplyvňovať ďalšia jadranská tlaková níž. Tá už teraz prináša do viacerých oblasti sneženie a dážď, pričom zrážky počas nasledujúce noci dorazia aj na naše územie.

Do Európy mieri sneženie. Slovensko sneženie zasiahne čiastočne

Európu opäť sužuje vlna sneženia a dažďa. Výdatné sneženie sužuje predovšetkým oblasť Álp, ale v priebehu dnešného dňa začnú zrážky ovplyvňovať počasie aj v Rakúsku, v Česku, či v Maďarsku. Sneženie zasiahne aj naše územie.

Počasie v našej oblasti ovplyvňuje ďalšia ,,Jadranka,, teda tlaková níž, ktorá sa prehĺbila v oblasti Jadranu. Táto tlaková níž si to v nasledujúcich hodinách zamieri nad našu oblasť a prevezme počasie pod svoju kontrolu.

Tlaková níž prináša pomerne výrazné zrážky pred ktorými varujú aj okolité krajiny. Na juhu Rakúska platí výstraha 3. stupňa pred snežením. Napadnúť môže až do 90 cm nového snehu. V oblasti Štajerska a Salzburgu platí 1. stupeň. Tu môže napadnúť 15 až 30 cm nového snehu.

Pred snežením od dnešnej polnoci varujú aj Maďari. V západnom Maďarsku by mohlo za 12 hodín napadnúť do 5 cm snehu a do 5 cm snehu sa očakáva aj na Morave a na Vysočine.

Sneženie by malo našu oblasť sužovať do zajtrajšieho večera a z mapky očakávanej výšky snehovej pokrývky je evidentné, že najviac snehu napadne v oblasti Álp a to až viac ako meter snehu.

Očakávaná výška nového snehu
Očakávaná výška nového snehu

Sneženie však čiastočne zasiahne aj Slovensko. Nasnežiť by však malo predovšetkým na horách, prípadne na severe aj v nižších polohách.

Zrážková činnosť sa začne nad naše územie nasúvať vo večerných hodinách od juhozápadu. Postupne sa na západnom a južnom Slovensku rozprší, prípadne môže padať dážď so snehom.

Zrážky by mali na sever nášho územia doraziť v skorých ranných hodinách. Pôjde prevažne o zrážky snehové a to aj v najnižších polohách, kde sa môže vyskytnúť poprašok. Vo vyšších polohách môže napadnúť do 5 cm snehu.

Na cestách si treba dať opäť veľký pozor. Vytvárať sa bude nebezpečná poľadovica. Situácia sa začne stabilizovať počas dňa, kedy začnú zrážky od juhu slabnúť a súčasne začnú stúpať teploty nad nulu.

Najnovšie správy