Do Európy prišla zima. Chladnejšie počasie bude pokračovať

Článok
Do Európy počas soboty dorazila zima. Sneh sa objavil vo Veľkej Británii, v našej oblasti, ale aj na Balkáne. Chladnejšie počasie bude pokračovať.

Začiatkom víkendu dorazila do Európy prvá výraznejšia vlna chladu. Ochladenie prišlo prakticky do celej západnej a centrálnej Európy. Studená masa vzduchu sa dostala až k severnému pobrežiu Afriky. Snežiť začalo v Anglicku, na Balkáne ale aj v stredných polohách Nemecka. V Alpách napadlo miestami až cez 100 centimetrov čerstvého snehu.

Na Slovensku sa poriadne ochladilo

Zatiaľ čo v stredu dosahovala teplota v Hurbanove +20,5°C, tak včera to bolo až o 10°C menej. Značne sa ochladilo nielen na juhu, ale takmer na celom Slovensku. Teploty v sobotu sa pohybovali len do +10°C, pričom na severe neprekročili hranicu +5°C.

Na území Slovenska sa od stredy ochladilo až o 10°C

V sobotu nasnežilo najmä na severe

V sobotu sa viacerí v oblasti severného Slovenska zobudili do zasneženého rána. V noci na sobotu totiž cez naše územie postupoval zvlnený studený front. Spočiatku veľmi intenzívne pršalo prakticky na celom území Slovenska, no postupne k nám však začal od severozápadu prúdiť studený vzduch a na severe a severozápade sa rozsnežilo. Do rána napadlo v polohách nad 700 metrov od 5 do 10 centimetrov čerstvého snehu.


snežiť začalo od severozápadu                                                                V noci sa od severozápadu rozsnežilo


do rána napadlo na severe 5 až 10 centimetrov čerstvého snehu

Počas dňa sa však oteplilo a v nižších polohách sa sneh začal roztápať. Hranica sneženia sa na severe zastavila na hranici približne 700 m.n.m a zrážky zároveň ustáli. Teplota na väčšine severného a severovýchodného Slovenska dosahovala okolo +1 až +3°C, s výnimkou polôh nad 700 m.n.m, kde sa teplota pohybovala okolo 0°C.

hranica sneženia na Orave počas dňa stúpala

Studené počasie panuje prakticky v celej západnej Európe

Po prednej strane výraznej tlakovej výše, nachádzajúcej sa nad severným Atlantikom, prúdi do západnej Európy od severu veľmi chladný vzduch. Studený front prešiel celým územím Španielska a zastavil sa až v oblasti na okraji severnej Afriky. Prechod frontu bol sprevádzaný intenzívnymi zrážkami. Kým v oblasti Francúzska a Španielska pršalo, tak v stredných polohách Nemecka už snežilo. Intenzívne sneženie zasiahlo aj Anglicko.

Pomerne výdatne nasnežilo aj v Alpách. Z piatka na sobotu a počas soboty napadlo v niektorých častiach až 100 centimetrov čerstvého snehu, čo je veľmi pozitívna správa hlavne pre lyžiarske strediská, ktoré aktuálne pociťujú obrovský deficit zrážok.

                             synoptická situácia nad Európou, 21.11. 2015 o 12:00, zdroj Eumetsat, CHMI
množstvo nového snehu za posledné 3 dni
množstvo čerstvého snehu v Alpách za posledné 3 dni, 21.11.2015


Nasledujúce dni sa ochladí

V nedeľu bude počasie u nás ešte stále pod vplyvom tlakovej níže, ktorá sa bude presúvať z Balkánu cez Ukrajinu až nad Rusko. Počas dňa bude opäť od nadmorskej výšky 500 metrov snežiť a napadnúť môže miestami až 7 centimetrov čerstvého snehu, na horách aj viac. Teplota sa bude pohybovať od +3 do +7°C, na severe okolo +1°C.

Zmena nás čaká už v pondelok. Od juhozápadu sa rozšíri do našej oblasti výbežok vyššieho tlaku vzduchu, čo znamená že sa vyjasní a teplota poklesne. Ranné teploty sa v pondelok v dolinách a kotlinách na severe priblížia k -6°C. Na zvyšku územia budú teploty ráno dosahovať +1 až -3°C.
Cez deň bude taktiež poriadne chladno. Na západe a východe očakávame maximálne teploty do +5°C, na severe opäť okolo 0°C.