Do Európy sa ženie víchrica. Dostala meno Klaus

09.03.2021 o 19:19 - Peter Minárik
  • Článok

Do Európy mieri mohutná tlaková níž, ktorú nemeckí meteorológovia už aj pomenovali. Nesie priezvisko bývalého českého prezidenta a bude sa menovať Klaus. Klaus by mal spôsobovať materiálne škody.

Do Európy sa ženie víchrica. Dostala meno Klaus

Už nasledujúcu noc začne počasie v Európe ovplyvňovať mohutná tlaková níž, ktorej nemeckí meteorológovia dali meno Klaus. Očakáva sa, že Klaus prinesie vietor o sile víchrice, ktorá zasiahne mnohé oblasti Európy.

Medzi prvými postihnutými oblasťami budú Britské ostrovy, následne sa víchrica Klaus presunie aj do strednej Európy, kde bude počasie ovplyvňovať vo štvrtok a v piatok. Počasie čiastočne ovplyvní aj na Slovensku.

Víchrica udrie už v stredu

Príčinou silného vetra v Európe bude výrazný tlakový gradient medzi tlakovou výšou, ktorej stred sa bude nachádzať nad Stredozemným morom, kde sa tlak bude pohybovať až na úrovni 1030 hPa a tlakovou nížou, ktorej stred sa bude nachádzať severne od Škótska s tlakom okolo 960 hPa.

Silný vietor sa očakáva už nasledujúcu noc a stredu v oblasti Britských ostrovov. Vietor bude dosahovať nárazy o sile 100 až 120 km/h, no v pobrežných oblastiach a v exponovaných častiach hôr môže poryv vetra dosahovať rýchlosť až 170 km/h. Vietor môže na pobreží vytvárať až niekoľko metrov vysoké vlny.

Nemci očakávajú škody a problémy

V noci na štvrtok a počas štvrtka udrie víchrica Klaus aj v oblastiach Beneluxu a v Nemecku. Nárazy vetra by sa v Nemecku mali pohybovať od 50 do 80 km/h, no v severozápadnej časti Nemecka by mal byť vietor najsilnejší a dosahovať bude nárazy od 80 do 100 km/h.

Nemci varujú, že takýto silný vietor by mal v Nemecku spôsobovať škody. Očakáva sa, že víchrica bude vyvracať stromy a strhávať strechy. Očakávajú sa narušenia v železničnej a v cestnej doprave a chodci by sa mali vyhýbať pobytu v lese.

Slovensko čaká vietor najmä v piatok

Víchrica sa postupne presunie aj do Česka a Rakúska. Klaus neskôr ovplyvní počasie aj na našom území. Vo štvrtok najskôr dorazí front, ktorý prinesie zrážky, ktoré by mali byť na severe aj snehové. Postupne začne silnieť vietor. Vietor by však na Slovensku mal byť oveľa slabší ako v Nemecku.

Vo štvrtok budú nárazy dosahovať rýchlosť 40 až 60 km/h. Silnejší vietor sa očakáva na horách, kde budú nárazy dosahovať rýchlosť 80 až 100 km/h. Na hrebeňoch Tatier môže byť vietor aj silnejší.

Veternejšie ako vo štvrtok bude na Slovensku, v Rakúsku a v Česku v piatok. Nárazy by sa mali pohybovať od 50 do 80 km/h, na horách okolo 100 km/h a na hrebeňoch Tatier až okolo 120 km/h. Pred nami sú tak veľmi veterné hodiny.

Najnovšie správy