Do hôr dorazila zima. Viete na čo si treba dávať pozor?

17.10.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner

Len pred 2 týždňami sme s úžasom sledovali zasnežené Alpy. V týchto dňoch dorazilo zimné počasie aj do našich hôr. Snežilo už od stredných polôh. Pred plánovanou návštevou hôr by ste preto mali pamätať na niekoľko dôležitých bodov, ktoré vám v istých prípadoch môžu zachrániť aj život.

Do hôr dorazila zima. Viete na čo si treba dávať pozor?
Ilustračné, Foto: Juraj Martoš

V prvom rade sa vždy spoľahnite sami na seba. Zbytočne nepreceňujte svoje sily a dobre si zvážte, kam sa vyberiete. Na internetových fórach sa často objavujú otázky typu - Zvládnem túto túru? Samozrejme, jednotlivé turistické chodníky sú označené aj podľa zložitosti, no kým niekto sa nezapotí ani pri tých najnáročnejších, iný môže mať problém aj s tou najľahšou.

Ak sa už do hôr vyberiete, zabudnúť nemôžete ani na potrebné vybavenie. Pri tom by ste mali myslieť nielen na seba, ale napr. aj na svoje auto. Pretože kým v Bratislave môže byť +13 °C a polooblačné počasie, na horách vás môže mráz, klzké cesty či sneženie prekvapiť už takpovediac v základnom tábore. Myslieť preto musíte na vhodné pneumatiky či rôzne doplnky, ako napr. snehové reťaze. Aj vďaka takejto predvídavosti sa váš výlet neskončí skôr, než budete chcieť.

Samozrejmosťou sú základné veci v batohu - termoska s čajom, niečo pod zub, lekárnička, rezervné oblečenie, nejaká baterka a taktiež nabitý mobilný telefón. Nezabúdajte ani na vhodnú obuv, na zľadovatelé svahy či chodníky sa odporúčajú stúpacie železá, teda tzv. mačky či turistický čakan.

V prípade, že v horách hrozia lavíny, nesmie vo výbave chýbať lavínová výbava. To znamená lavínový vyhľadávací prístroj, lopata a sonda. Dôležité je taktiež si túru naplánovať. Nemôžete sa totiž v októbri vybrať na niekoľko hodinovú túru v popoludňajších hodinách.

Zo štatistík horskej záchrannej služby vyplýva, že za 80 % úrazov si môžu ľudia sami. Až sa teda vyberiete do hôr, pamätajte na správne zásady. Pretože horskí záchranári sa vám pokúsia v prípade nehody pomôcť, v prvom rade sa však musíte chrániť vy sami.