Do Rakúska mieri 100-ročná povodeň. Stúpne aj Dunaj

12.06.2019 o 18:18 - Innsbruck - Peter Minárik
  • Článok

Zatiaľ čo naše územie a okolité štáty sa potia pri vysokých teplotách, tak hasiči v Tirolsku sa potia pri plnení vriec s pieskami a pri budovaní protipovodňových hrádzí. Riekou Inn sa totiž ženie povodňová vlna, ktorá dosiahla už úroveň 30 ročnej povodne.

Do Rakúska mieri 100-ročná povodeň. Stúpne aj Dunaj

V strednej Európe v týchto dňoch panuje veľmi zaujímavé počasie. Zatiaľ čo východná časť bojuje s extrémnymi horúčavami, ktoré dvíhajú teploty nad hranicu +35 °C, tak východné Nemecko, Poľsko, či Česko trápia aj silné búrky. V západnom Nemecku, či vo Švajčiarsku je zasa mimoriadne chladno a vo Švajčiarsku intenzívne prší, čo dvíha hladiny vodných tokov.

V oblasti Švajčiarska v uplynulých dňoch veľmi výdatne a intenzívne pršalo. Vo Švajčiarsku spadlo za 48 hodín aj viac ako 150 mm zrážok (viac tu). Povodia sa tak po výdatných zrážkach nasýtili, pričom prevažná časť zrážok stiekla do povodia rieky Inn, ktorá teraz spôsobuje problémy. Ženie sa ňou totiž povodňová vlna.

Hladina dosahuje úroveň 30-ročnej povodne

V Rakúsku dnes ráno prekročila výška hladiny rieky Inn v Innsbrucku úroveň 610 cm a v meste Telfs výšku 490 cm, čo sú úrovne 30-ročnej povodne.

vývoj hladiny rieky Inn, zdroj: Tirol Hydro Online

Problémom dážď a topiaci sa sneh

Hladina rieky Inn by mala aj naďalej v Tirolsku stúpať. Problémom totiž je kombinácia hneď niekoľkých javov. Vo Švajčiarsku výdatne pršalo, čo nasýtilo povodia, naďalej tu prší i keď menšou intenzitou. Súčasne sa však zrýchľuje topenie snehu po zime, čo situáciu zhoršuje a do toho všetkého sa v Tirolsku očakávajú búrky, ktoré do povodia prinesú ďalšie zrážky. 

Úrady nad riekou Inn uzavreli niekoľko mostov, vrátane mostu Karwendel v Innsbrucku, informoval web ORF. Na mimoriadnu situáciu pripravujú aj kliniku v Innsbrucku, ktorú môže zaplaviť voda. 

foto: zeitungsfoto.at, zdroj: ORF
foto: zeitungsfoto.at, zdroj: ORF

Hladina rieky Inn by mala rásť až do zajtrajšieho dňa. Vodohospodári sa snažia s prevádzkovateľmi elektrárni ovplyvniť tok rieky, ale je to pomerne komplikované. Sneh v Alpách sa rýchlo topí a problémom sú aj búrky, ktoré náhle zvyšujú prítoky rieky Inn.

Rieka Inn je pravostranný prítok Dunaja a vlieva sa doň v bavorskom meste Passau. Povodňová vlna sa tak dostane z rieky Inn do Dunaja a aj na našom území bude v nasledujúcich dňoch aj napriek pokračujúcim horúčavám stúpať hladina Dunaja.

Najnovšie správy