Do strednej Európy sa vrátila zima. Sneženie, vietor a mrazy úradujú aj u našich susedov

06.04.2021 o 12:31 - Dominik Cenkner

Nielen u nás na Slovensku sa vrátilo zimné počasie. Aj okolité krajiny bojujú s nepriaznivým počasím. Pozrime sa preto podrobnejšie, ako sa prejavuje zimné počasie u našich susedov.

Do strednej Európy sa vrátila zima. Sneženie, vietor a mrazy úradujú aj u našich susedov
Ilustračné foto, zdroj: Sütő Máté

Aj keď v kalendári svieti 6. apríl, počasie na Slovensku, zvlášť na severe a východe územia, pripomína skôr zimu ako jar. Môže za to studený front, ktorý cez Európu postupuje od západu.

Ten do našej oblasti priniesol pomerne výdatné sneženie, ale aj pokles teplôt. Výška čerstvého snehu sa u nás pohybuje okolo 5 centimetrov, miestami ho však napadlo podstatne viac.

Spomenúť musíme aj výraznejšie ochladenie, pri ktorom počas dnešného dňa nevystúpia v najteplejších lokalitách teploty nad +10 °C. V noci nás zas budú trápiť mrazy, zvlášť z utorka na stredu.

Takéto zimné počasie neúraduje len u nás. Problémy hlásia aj v okolitých krajinách.

V Česku sa počasie vybúrilo už včera

Keďže studený front postupuje od západu, v Českej republike sa zimné počasie dostavilo už včera. Zrážky sa v Česku postupne menili na sneženie a postupne sa pridával aj silný vietor, ktorý vytváral snehovú fujavicu. Najsilnejší poryv vetra zaznamenali na Snežke, kde poryv vetra dosiahol 130 km/h. 

Na viacerých miestach, dokonca aj nižšie položených, počas včerajšieho, ale aj dnešného dňa snežilo. To spôsobilo viacero dopravných nehôd.

Jedna z nehôd skončila tragicky. Konkrétne išlo o nehodu dvoch áut v okrese Jablonec nad Nisou na severozápade Čiech. Zranenia utrpeli štyri osoby, z toho jedno dieťa. Jeden z účastníkov nehody pri prevoze do nemocnice zraneniam podľahol.

Tragická dopravná nehoda na Jablonecku, zdroj: cnn.iprima.cz
Tragická dopravná nehoda na Jablonecku, zdroj: cnn.iprima.cz

V Maďarsku napadlo aj 20 cm snehu

Husté sneženie zasiahlo aj severovýchod našich susedov na juhu. V niektorých lokalitách hlásia aj 20 centimetrov čerstvého snehu.

Kvôli, resp. vďaka nižším teplotám sa sneh drží aj v mestách, a to dokonca aj v tých nižšie položených.

Okrem iného trápi Maďarsko aj silnejší vietor. V oblasti zvanej Zadunajsko dosahoval rýchlosť aj 80 km/h.

Aj Maďarsko sa trápi s nepriaznivým počasím, zdroj: Sütő Máté
Aj Maďarsko sa trápi s nepriaznivým počasím, zdroj: Sütő Máté

Poľsko hlási mrazy

Nepriaznivé počasie trápi aj našich severných susedov. Tam však už preniká aj chladnejší, pôvodom arktický vzduch, ktorý teplotu zráža poriadne nadol.

Na poľskej strane Snežky, na juhozápade krajiny, dnes v noci teplota klesla pod -12 °C. Kvôli silnému vetru sa pocitová teplota pohybovala na úrovni takmer -30 °C.

Práve spomínaný arktický vzduch, ktorý sa dostane až na juh Európy, môže spôsobiť značné škody. Na juhu už totiž naplno prebieha prebúdzanie sa prírody, pričom viacero stromov už začalo kvitnúť. Mráz sa tak zrejme postará o zničenie veľkej časti úrody.