Do štvrtka bude slnečno a horúco. V piatok dorazia búrky, dážď a ochla

Článok
Teploty sú na našom území zatiaľ veľmi vysoké. Dlho to však už trvať nebude. V piatok príde studený front, ktorý toto počasie ukončí.

Uplynulých 5 dní bolo na našom území tropických. O tropickom dni hovoríme, keď denná teplota prekročí hranicu +30°C. Uplynulých 5 dní sa teploty zo dňa na deň dvíhajú. Najteplejší bol zatiaľ včerajší deň, kedy teplota v Dudinciach vystúpila až na +32,4°C, V Hurbanove na +31,7°C a v Jaslovských Bohuniciach na +31,5°C.

V Bratislave a v okolí sme však zaznamenali aj tropické noci, teda noci, kedy teplota neklesla pod hranicu +20°C. Takéto teploty sú na druhú septembrovú dekádu veľmi nezvyčajné a pri pohľade na dlhodobý priemer môžeme konštatovať, že aktuálne teploty, ktoré sa na našom území vyskytujú sú až o viac ako 10°C vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné.

Takéto počasie vydrží ešte do štvrtka.

Vysoké teploty spôsobujú v Európe sucho

Uplynulé dni sme boli pod vplyvom výraznej oblasti vysokého tlaku vzduchu, ktorá ovplyvňovala počasie v mnohých štátoch Európy. Niekde takéto počasie dokonca robí aj škody. Na Pyrenejskom polostrove a na juhu Francúzska vypuklo niekoľko požiarov a napríklad na Labe museli obmedziť pre nedostatok vody lodnú dopravu. Sucho panuje aj u našich západných susedov.

My však problém s nedostatkom vlahy nemáme a to vďaka vysokým nadpriemerným úhrnom zrážok, ktoré spadli na našom území od začiatku roka.

V piatok sériu slnečných a teplých dní ukončí front

Slnečné a teplé počasie však už v týchto chvíľach v západnej Európe prerušuje postupujúci studený front z Atlantiku. Ten dnes prinesie búrky a dážď na Britské ostrovy, do Francúzska a na Pyrenejský polostrov.

Za studeným frontom začína zatekať chladnejší vzduch, ktorý sa nasledujúce dni dostane aj do vnútrozemia Európy a zrazí maximálne denné teploty k hranici +20°C.

Tento studený front sa bude posúvať smerom k východu a v piatok začne počasie ovplyvňovať aj na našom území.

V piatok sa pripravte na búrky a dážď

Ráno posledného pracovného dňa začne na východe ešte prevažne so slnečným počasím, ale na západe už bude oblačnosť pribúdať a počas dňa sa rozprší. Numerické modely stále nemajú jasné v presnom načasovaní studeného frontu. Od načasovania bude závisieť to, či sa ešte počas dopoludnia stihne vzduchová hmota v našej oblasti prehrievať a labilizovať sa, čo by prispelo k častejšiemu výskytu búrok.

Na čele frontu by sa mali počas piatka tvoriť búrky, ktoré postupne prejdú do dažďa.

Cez víkend sa počasie ešte viac pokazí

Už v sobotu budeme na našom území pociťovať zatekanie chladnejšie vzduchu. Maximálne teploty sa dostanú na +20 až +26°C a v nedeľu už len na +16 až +22°C. Oba víkendové dni sa budú niesť v znamení oblačného počasia s prehánkami alebo s občasným dažďom.

Ak teda plánujete nachytať ešte nejaký ten bronz, tak slniť sa môžete do štvrtka. Potom by už mal nastúpiť jesennejší charakter počasia.