Do Tichého oceánu vyplával systém na zber plastov

09.09.2018 o 19:12 - Ľ.F.
Článok

Organizácia The Ocean Cleanup vypustila v sobotu zo San Francisca najväčšie zariadenie na čistenie oceánov v histórii našej planéty. ,,Upratať" by malo 1,8 bilióna kusov plastu z takzvanej Veľkej pacifickej skládky, ktorá sa nachádza medzi Kaliforniou a Havajskými ostrovmi.

Do Tichého oceánu vyplával systém na zber plastov

Systém automatického morského zberača smetí vymyslel len 24-ročný Holanďan Boyan Slat. Ten sa za mlada potápal na svojej dovolenke v Stredozemnom mori a videl v tam viac igelitových tašiek ako rýb. Rozhodol sa s tým preto niečo urobiť.

Zariadenie je tvorené dlhou, asi 600-metrovou hrádzou, ktorá má na sebe zospodu upevnenú sieť do hĺbky až 3 metre. Systém je zapriahnutý za nákladnou loďou, ktorá ho dopraví do predom vyrátanej oblasti. V tejto oblasti sa za pomoci vetrov a morských prúdov sformuje do tvaru U a postupne obkolesí obrovskú škvrnu plastov. 

Systém bude zbierať smeti, až kým sa siete nenaplnia. Po naplnení vyšle správu na pevninu, odkiaľ vyrazí nákladná loď, ktorá nahromadené plasty odvezie. Prvý systém svojho druhu by malo do roku 2020 doplniť ďalších 59, zhodných zariadení. Až šesťdesiat zariadení by malo do roku 2025 vyzbierať až 50% odpadov, ktoré sa v oblasti Veľkej pacifickej škvrny nachádzajú.

Najnovšie správy