Dobrá správa z Gabonu. V tamojších lesoch žije dvakrát viac slonov, ako sa predpokladalo

21.11.2021 o 17:15 - Veronika Sádovská

V Gabone po dôkladnom sčítaní slonov nastalo prekvapenie. Žije ich tam takmer raz toľko, ako sa predpokladalo. To je veľmi dobrá správa.

Dobrá správa z Gabonu. V tamojších lesoch žije dvakrát viac slonov, ako sa predpokladalo
Ilustračný obrázok, zdroj: profimedia.sk

Africký Gabon má približne 2,3 milióna obyvateľov. Predpokladalo sa, že v tamojších lesoch žije približne 50 tisíc slonov. Po poslednom sčítaní výsledok poriadne prekvapil. Žije ich tam až 95 tisíc. To je veľmi dobrá správa, pretože slon pralesný patrí medzi kriticky ohrozené druhy.

Spočítať všetky slony, ktoré žijú v tamojších lesoch je oveľa ťažšie ako ich spočítať z lietadla, keď sa nachádzajú v stepi či iných oblastiach s minimom stromov.

Toto sčítanie trvalo tri roky. Počas toho ochrancovia prehľadávali tamojšie lesy a odoberali vzorky slonieho trusu. Potom robili testy DNA z každej prejdenej oblasti.

Každý deň prešli úsek dlhý 12 kilometrov. Všímali si aj slonie cestičky, ktoré sa dali spoznať podľa trusu zvierat a zlomených vetvičiek či konárov. 

Výsledky výskumu nie sú len o pošte týchto zvierat. Napríklad zistili, že slonie stáda sú menšie v oblasti hraníc s Kamerunom a Kongom. 

Na tomto území žijú hlavne pralesné slony a podľa uskutočnenej štúdie žijú takmer na 90 % tejto krajiny. Hoci sa niekedy objavia aj na atlantickej strane územia Gabonu, väčšinou žijú hlboko v lesoch.

V Gabone žije väčšina afrických pralesných slonov, pravdepodobne 60 - 70 %. Miestni ochranári sa snažia šíriť osvetu hlavne medzi domácim obyvateľstvom a chrániť tieto zvieratá od pytliakov.

Veľkým problémom sú konflikty ľudí a slonov, pri ktorých každoročne zomrie v krajine približne 10 ľudí. Slony sa vyberajú k dedinám preto, lebo vplyvom klimatických zmien a otepľovania nenachádzajú dosť ovocia v pralese. Slony tak začínajú hladovať.