Došlo k silnej slnečnej erupcii: Tá narušila rádiové spojenie na Zemi

26.11.2020 o 15:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Na Slnku došlo k silnej slnečnej erupcii, ktorá spôsobila technické problémy na našej planéte. Vedci varujú, že ďalšie silné slnečné erupcie sú pravdepodobné. 

Došlo k silnej slnečnej erupcii: Tá narušila rádiové spojenie na Zemi
Foto: NASA

Vedci z NASA odhalili, že pred pár dňami došlo na povrchu Slnka k veľmi silnej erupcii, ktorá vypustila „plazmovú bombu“. Tá spôsobila rádiový výpadok na Zemi.

Na Slnko pomerne často dochádza k takýmto erupciám rôznej intenzity. V pondelok neskoro v noci erupcia na Slnku vypustila plazmu do vzdialenosti viac ako 350 000 km a tieto častice z erupcie mierili priamo na Zem.

NASA túto erupciu okamžite zachytila v hornej časti našej atmosféry, čo spôsobilo výpadok rádiového spojenia nad južným Pacifikom, vo východnej Austrálii  a celom Novom Zélande.

Astronómovia varujú, že našu planétu môžu zasiahnuť ďalšie slnečné erupcie, pričom minimálne tri erupcie smerujú k nám alebo blízko našej planéty. 

Takéto slnečné erupcie môžu narušiť správne fungovanie satelitov, vrátane GPS, mobilné signály, internet, televízne vysielanie či dokonca aj elektrinu.

Slnečné erupcie môžu byť niekedy také silné, že predstavujú vážnu hrozbu pre našu technológiu. Vedci preto upozorňujú, že v určitom okamihu môže dôjsť k veľkej slnečnej búrke, ktorá by mohla zničiť viaceré technológie na Zemi.

Najnovšie správy