Dosluhujúce veterné elektrárne predstavujú ekologický problém

28.10.2020 o 10:31 - Nemecko - Veronika Salayová
  • Článok

Rastúci problém v Nemecku predstavujú dosluhujúci veterné elektrárne, ktorých predpokladaný životný cyklus sa práve v týchto mesiacoch chýli ku koncu. Obtiažnosť ich recyklácia predstavuje ekologickú hrozbu.

Dosluhujúce veterné elektrárne predstavujú ekologický problém
Veterné turbíny v Nemecku. Foto: unsplash

Tisícky veterných turbín v Nemecku čochvíľa doslúžia a odborníci sa už teraz zaoberajú ich problematickou recykláciou. 

„Je ťažké recyklovať toľko veterných elektrární. Skladajú sa z kompozitných materiálov, aké sa používajú aj pri stavbe áut alebo lietadiel,“ uviedol riaditeľ Spolkového zväzu veternej energie Wolfram Axthelm.

Podľa jeho slov ide predovšetkým o sklené tkaniny, z ktorých sú elektrárne zložené. Musia vydržať obrovské tlaky, dážď alebo zmeny teplôt. Kvôli svojej odolnosti sa však veľmi ťažko likvidujú. V Spojených štátoch sa napríklad nefunkčné rotory pochovávajú v obrovských jamách.

Firma Neocomp prišla s novým riešením. Časti sklenej tkaniny mieša s ďalším odpadom a zmes následne drví na kúsky, ktoré majú nanajvýš milimeter. Proces začína rozrezaním veterných lopatiek na šesťmetrovej segmenty, ktoré potom prechádzajú niekoľkonásobným drvením.

Tento produkt vo výsledku skončí vo vreci cementu. Cementárne ho používajú ako náhradné surovinu, pretože v lopatkách je obsiahnuté mnoho piesku, ako uviedol riaditeľ pobočky firmy Neocomp Stefan Groß.

Podľa odhadu nemeckého úradu pre životné prostredie bude treba v najbližších rokoch recyklovať na 70-tisíc ton materiálu z veterných elektrární každý rok.

Ku koncu tohto roka vyprší v Nemecku platnosť zákona o dotáciách pre tzv. prvú generáciu veterných elektrární. Ak sa nepodarí nájsť riešenie, hrozí, že na smetiskách skončí na 6-tisíc veterných turbín.

Najnovšie správy