Druhý najväčší znečisťovateľ sveta zakazuje plastové tašky

10.01.2020 o 13:05 - Indonézia - Veronika Salayová
  • Článok

Indonézia je považovaná za druhého najhoršieho znečisťovateľa svetových oceánov plastmi. Začala však už podnikať prvé kroky k eliminácii plastového odpadu.

Druhý najväčší znečisťovateľ sveta zakazuje plastové tašky
Foto: pexels

Indonézske úrady rozhodli, že od polovice tohto roku zakážu plastové tašky na jedno použitie na svojich pouličných trhoch a v nákupných centrách.

Guvernér Jakarty Anies Baswedan podpísal nariadenie, v nadväznosti na kroky, ktoré podnikol indonézsky ostrov Bali. Tento dovolenkový ostrov v minulom roku presadil zákaz plastových tašiek, pretože odpad zahatal ich pláže.

Podľa správy časopisu Science z roku 2015 sa nikde okrem Číny nevyhadzuje viac plastového odpadu ako práve v Indonézii.

Podľa správ z médií však nie je environmentálna agentúra v Jakarte schopná zvládnuť takéto množstvo pevného odpadu, ktorý vyprodukuje metropolitná oblasť, v ktorej žije 30 miliónov ľudí.

Nové nariadenie stanovuje, že obchodníci a účastníci obchodu by v budúcnosti mali poskytovať prepravné tašky šetrné k životnému prostrediu.

Sankcie za porušenia by sa pohybovali od písomných upozornení, cez vysoké finančné pokuty až po konečné pozastavenie alebo ukončenie platnosti obchodných povolení.

Formy plastov, ktoré sú v nariadení zakázané, zahŕňajú latex, termoplast a polyetylén.

 

Najnovšie správy