Dunaj prudko rastie. Nemecko sužujú povodne

21.05.2019 o 20:43 - Peter Minárik
  • Článok

V Alpách neutícha výdatný dážď, ktorý rozvodňuje predovšetkým menšie toky. Rásť však začínajú už aj veľké toky, vrátane Dunaja.

Dunaj prudko rastie. Nemecko sužujú povodne

Počasie v strednej Európe je pod vplyvom tlakovej níže, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali Axel a momentálne prináša do mnohých oblastí strednej Európy výdatný dážď. 

Ten prudko dvíha hladiny najmä menších tokov v Alpách v oblasti Tirolska a na juhu Nemecka. V menších obciach už zasahuje aj armáda. Veľmi zlá situácia je v nemeckých mestách Kassel a Kaufungen, kde voda zaplavila dediny.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás a nič Vám neujde

Zrážkové úhrny presahujú už aj hodnotu 150 mm, pričom extrémne zrážky sužujú aj Rakúsko. Za uplynulých 24 hodín eviduje najviac zrážok stanica Alberschwende, kde spadlo až 197 mm. Na druhom mieste je Bregenz so 181 mm a nasleduje Dornbirn so 145 mm.

zaznamenané úhrny za 24 hodín, zdroj: ZAMG
zaznamenané úhrny za 24 hodín, zdroj: ZAMG

V dôsledku intenzívnych lejakov, ktoré budú pokračovať v Nemecku a v Rakúsku až do zajtrajšieho poludnia stúpajú už aj väčšie toky, vrátane Dunaja. 

Jeho hladina už stúpla priemerne o dva metre, no hladina prudko rastie. Napríklad v Ingolstadte dosahovala hladina včera večer hodnoty okolo 200 cm, no v priebehu 24 hodín stúpla hladina o viac ako 2,5 metra na 458 cm.

Hladina Dunaja v Ingolstadte
Hladina Dunaja v Ingolstadte

Hladina Dunaja by mala stúpať aj naďalej, čo sa postupne premietne aj na našich tokoch. Dunaj začne v Bratislave prudko stúpať už počas dnešnej noci. Do rána by hladina Dunaja v Bratislave mohla stúpnuť až o jeden meter.

Najnovšie správy