Dym z požiaru sa šíri Českom. Požiar pomôže uhasiť aj výdatný dážď v sobotu

27.07.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Hasiči bojujúci už od nedele s požiarom v Národnom parku České Švajčiarsko, pričom požiar stále nie je pod kontrolou. Navyše sa z horiacej oblasti šíri dym až na stovky kilometrov a kvalita ovzdušia sa zhoršuje. Je tu však nádej, že požiar by mohol pomôcť uhasiť sobotný dážď, ktorý by podľa prognóz mal byť dostatočne výdatný.

Dym z požiaru sa šíri Českom. Požiar pomôže uhasiť aj výdatný dážď v sobotu
Foto: Lidovky.cz

Rozsiahly požiar v Národnom parku České Švajčiarsko stále nie je pod kontrolou, avšak dobrou správou je, že plamene sa cez noc výrazne nerozšírili. Požiar aktuálne hasí sedem vrtuľníkov, z toho jeden zo Slovenska. 

Od pondelňajšej noci sa Českom šíri aj štipľavý dym z požiaru. Dym poháňaný vetrom prekonal odvtedy niekoľko stoviek kilometrov. Je to ojedinelá situácia, hovorí riaditeľ pre kvalitu ovzdušia z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Macoun pre Lidovky.cz

Kvalita vzduchu sa zhoršuje

Dym z rozsiahleho požiaru, kde horí už vyše 1000 hektárov, sa dostal už aj do centrálnych oblastí Česka, kde výrazne zhoršuje kvalitu ovzdušia.

Limit pre koncentrácie prachových častíc PM10 bol stanovený na 50 mikrogramov látky na meter kubický vzduchu (μg/m3) v priemere 24 hodín. Na staniciach v Libereckom a Stredočeskom kraji sa merali zvýšené koncentrácie prachových častíc najmä počas uplynulej noci.

„Viac ako 200 μg/m3 boli napríklad na staniciach Česká Lípa, Kolín, Kralupy nad Vltavou, a zvýšené koncentrácie namerali aj na iných staniciach najmä v Libereckom a Stredočeskom kraji a v Prahe,“ informuje Jan Macoun z ČHMÚ. 

Pri požiari sa do ovzdušia dostávajú aj menšie znečisťujúce častice a tiež oxid uhoľnatý, prchavé organické látky, polycyklické aromatické uhľovodíky alebo oxidy dusíka.

Ako dodal, takáto situácia v Čechách nie je vôbec častá, keďže tak rozsiahle lesné požiare Česko ešte nezachvátili.

Požiar pomôže uhasiť zrejme dážď v sobotu

Do piatku v oblasti, kde horia plamene národného parku, nezaprší do piatku. Prvé zrážky prídu do Českého Švajčiarska podľa meteorológov najskôr v piatok alebo až v noci na sobotu. 

Podľa hasičov práve na počasí záleží, kedy sa podarí požiar uhasiť, keďže aj zosilnený vietor výrazne napomáha ďalšiemu šíreniu požiaru. 

Práve sobota dáva hasičom ako-takú nádej, že zrážky by mohli byť aj výdatnejšie a pomohli by s hasením požiaru. Aká bude realita, ukáže až víkend.