Dym zahaľuje Sibír: Požiare síce dohorievajú, ale ľuďom sa nedá dýchať

28.09.2020 o 11:00 - Jakutsk, Sacha (Jakutsko), Rusko - Veronika Salayová
  • Článok

Sezóna požiarov je na Sibíri pomaly na konci, no obyvatelia majú ďalší problém. Dymu z požiarov je toľko, že sa im nedá dýchať.

Dym zahaľuje Sibír: Požiare síce dohorievajú, ale ľuďom sa nedá dýchať
Foto: Siberian Times

Ľudia žijúci v niektorých lokalitách Sibíru majú už niekoľko dní problém s extrémnym množstvom dymu z nedávnych požiarov. Dym zahaľuje celé mestá a dediny a ľuďom spôsobujú vážne zdravotné problémy.

Jedna z oblastí s najznečistenejším vzduchom je Jakutsko. Obyvatelia už takmer týždeň bojujú s enormným množstvom dymu z lesných požiarov.

Situácia je natoľko vážna, že ľuďom sa neodporúča opustiť svoje domovy, pokiaľ sa dym nerozplynie. Ľuďom totiž hrozia zdravotné problémy.

„Celé dni sme zahalení hustým dymom, z ktorého nás dokonca štípu oči. Ľudia trpiaci s rôznymi chorobami a starší ľudia sú zasiahnutí najviac a, samozrejme, sa všetci obávame, že to dýchajú aj naše deti,“ uviedla starostka najchladnejšieho ruského mesta, Sardana Avksentyeva.

Na území republiky horí v súčasnosti 21 požiarov, informovalo miestne ministerstvo pre mimoriadne situácie.

Úrady tiež varovali, že nebezpečný dym hrozí v najmenej desiatich okresoch, a to od arktických oblastí Jakutska až po hlavné mesto. 

Najnovšie správy