Ekologická havária v Rusku: Hrozí znečistenie mora?

10.06.2020 o 15:00 - Rusko - Veronika Salayová
  • Článok

Na konci mája došlo k ekologickej havárii za polárnym kruhov v ázijskej časti Ruska. Úrady tvrdia, že je ohrozené aj Karské more.

Ekologická havária v Rusku: Hrozí znečistenie mora?
Zábrany na rieke Ambarnaja, ktoré mali zastaviť šírenie ropnej škvrny. Foto: Reuters/Aktuálne.cz

Podľa štátneho úradu na ochranu životného prostredia z jednej z nádrží tepelnej elektrárne, dodávajúcej elektrinu aj do priemyselnej zóny mesta Noriľsk, uniklo 29. mája viac ako 20-tisíc ton ropných produktov, ktoré sa dostali do riek Daldykan a Ambarnaja, ktoré vtekajú do jazera Piasino.

Úrady Krasnojarského kraja včera prišli s tvrdením, že znečistenie sa dostalo do ľadovcového jazera Piasino a ohrozuje aj Karské more, informuje TASR.

Spoločnosť Norilsk Nickel podľa agentúry tvrdí, že ľadovcové jazero Piasino nie je znečistené ropnými produktmi, ktoré prenikli do pôdy a vodných tokov pri nedávnej havárii v tepelnej elektrárni neďaleko mesta Noriľsk za severným polárnym kruhom v ázijskej časti Ruska.

Ruská firma vyjadrila presvedčenie, že mobilné bariéry na rieke Ambarnaja, ktorá vteká do Piasina, dokázali ropným produktom zabrániť v pohybe k tomuto ľadovcovému jazeru, ako informuje TASR.

Gubernátor Krasnojarského kraja Alexandr Uss a námestníčka regionálneho ministra životného prostredia Julija Gumeňuková informovali, že inštalácia mobilných bariér na rieke zatiaľ nepriniesla želané výsledky a podľa nich by cez tieto bariéry mohlo prenikať ropné palivo.

Únik paliva bol takého rozsahu, že úrady v celom Krasnojarskom kraji vyhlásili stav núdze federálneho významu.

Najnovšie správy