Ekologická katastrofa akej niet obdoby. Takmer 200 km izraelského pobrežia zamorila ropa

22.02.2021 o 18:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Až 160 kilometrov izraelského pobrežia zamorili koncom uplynulého týždňa zvyšky ropy, ktorá vytiekla asi pred týždňom zo zatiaľ nezisteného plavidla vo východnom Stredomorí. Podľa miestnych expertov ide o jednu z najhorších ekologických katastrof tohto druhu v Izraeli za niekoľko desaťročí.

Ekologická katastrofa akej niet obdoby. Takmer 200 km izraelského pobrežia zamorila ropa
Izraelské pobrežie zamorila ropa, zdroj: cnn.com

V uplynulý týždeň sa na pobreží od severoizraelskej Haify až po Aškelon na juhu objavila rada mŕtvych zvierat. Tie podľa všetkého zabila práve ropa z havarovaného plavidla.

Šéf vládneho úradu pre prírodu a národné parky, Šaul Goldstein, uviedol, že ide o jedno z najväčších zamorení pláži v Izreali, aké kedy videl.

Podľa experta z univerzity v Haife, Dora Adelista, ide o najhoršiu ekologickú katastrofu svojho druhu za viac než 40 rokov. Množstvo ropy sa navyše ešte stále blíži k pobreží a rozsah zamorenia pláže označil v sobotu za „hrozný“ aj izraelský prezident Reuven Rivlin.

„Je potrebné urgentne vypracovať národný plán než budeme čeliť bezprecedentnej ekologickej katastrofe.“ Uviedol vo svojom vyhlásení prezident.

Premiér Benjamin Netanjahu zas uviedol, že očakáva na najbližšom rokovaní vlády komplexnú správu od ministra životného prostredia.

Medzitým ministerstvo testuje vzorky z 10 lodí, z ktorých mohla ropa uniknúť. Škvrna bola po prvýkrát objavená asi 50 km od pobrežia pred týždňom. Uviedla ministerka životného prostredia Gila Gamlielová.

Podľa nej v sobotu ráno letecké snímky ukázali, že zamorených je asi 160 km pobrežia a že niekoľko ďalších škvŕn s ropou je asi 500 m od nej a blíži sa k Haifskému zálivu.

S čistením pláží pomáhajú tisíce dobrovoľníkov. Niekoľko z nich však muselo byť v sobotu hospitalizovaných, pretože sa nadýchali toxických výparov. V najbližších dňoch by do akcie mala zasiahnuť aj armáda.

Najnovšie správy