Ekologická katastrofa: Jazero v Srbsku je celé pokryté plastovým odpadom

15.01.2021 o 18:55 - Veronika Andrejková
  • Článok

Srbské médiá priniesli správu o jazere Potpećko, ktoré bolo takmer celé pokryté plastovým odpadom. Na jeho okrajoch sa nachádza niekoľko skládok.

Ekologická katastrofa: Jazero v Srbsku je celé pokryté plastovým odpadom
foto: Dejav Zivkovic

Zábery urobila a zverejnila srbská aktivistka Sinisa Lakovic. Podľa nej na hladine jazera môže plávať 20 tisíc metrov kubických odpadu, prevažne plastového. 

Po okrajoch jazera sa nachádza niekoľko skládok. To ako jazero vyzerá je výsledkom desaťročí nesprávneho skládkovania, čiernych skládok a nezáujmu o životné prostredie.

Na jednom konci Potpeckého jazera sa nachádza aj vodná nádrž a hrádza Višegráskej vodnej elektrárne. Odpadky môžu upchať prúd vody a spôsobiť tak rozsiahle poškodenie nielen samotnej elektrárne, ale aj záplavy v priľahlých oblastiach. 

Srbská ministerka životného prostredia Irena Vujovičová pre miestne médiá uviedla, že s čistením sa začne čo najskôr. Pomôcť by mali aj majitelia skládok, z ktorých pochádza odpad na jazere. 

Vyčístenie však problém so zlým skládkovaním a čiernymi skládkami dlhodobo nevyrieši. Preto budú musieť prísť so systémovými zmenami. 

Srbsko a okolité krajiny sa ešte len spamätávajú z búrlivých a vojnových 90. rokov. Preto pri ochrane životného prostredia výrazne zaostávajú. Je to aj kvôli hospodárskym zmenám v minulom desaťročí a nedostatku financií. 

Podobný problém má už dlhodobo Dubrovník. Takto to tam vyzerá, keď po morskej hladine "dopláva" odpad z Albánska (foto v galérii). 

Najnovšie správy