Erupcia na Islande je kľudná. Otvorili už aj letecký priestor

20.03.2021 o 15:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

V piatok neskoro večer nášho času došlo na Islande k sopečnej erupcii. Erupcia neohrozila obyvateľov Islandu, no preventívne museli uzatvoriť letecký priestor. Vzhľadom na slabší priebeh erupcie bol dnes dopoludnia opäť otvorený letecký priestor.

Erupcia na Islande je kľudná. Otvorili už aj letecký priestor

Prvú erupciu zaznamenali na Islande ešte v piatok, 19. marca o 21:45 nášho času. Prvý o tom informoval Islandský meteorologický ústav na svojom twitterovom účte. Láva sa dostala na povrch v pohorí Fagradalsfjall, ktoré sa nachádza na rozhraní euroázijskej a severoamerickej tektonickej platne. 

Erupcia prebiehala počas celej noci a prebieha aj naďalej. Ide o havajský typ erupcie, ktorý je príznačným pokojnou erupciou a vytekaním lávy z trhlín.

Vzhľadom na čerstvú erupciu museli v piatok neskoro večer uzatvoriť nad Islandom letecký priestor. Červený stupeň pre letectvo bol ale v sobotu znížený na oranžový po tom, čo vedci nenamerali zvýšené koncentrácie sopečné prachu či tefry.

Výbuch sopky na Islande, foto: @Vedurstofan
Výbuch sopky na Islande, foto: @Vedurstofan

Podľa odborníkov na Islande sa sopečná aktivita od piatkového večera znížila a láva vyteká z trhliny dlhej asi 500 až 700 metrov. Láva, ktorá z trhliny vyteká, zaliala asi oblasť s rozlohou 1 kilometer štvorcový. 

Meteorológovia a geológovia naďalej detailne monitorujú situáciu. Či už ide o seizmickú aktivitu, alebo aj o koncentráciu nebezpečných plynov v atmosfére.

Najnovšie správy