AKTUALIZOVANÉ: Záchranné akcie po erupcii sopky skončili

09.12.2019 o 12:42 - Nový Zéland - Veronika Salayová
  • Článok

Na východnom pobreží Nového Zélandu neočakávane vybuchla sopka. Podľa najnovších informácií, polícia ukončila záchranné akcie na ostrove.

AKTUALIZOVANÉ: Záchranné akcie po erupcii sopky skončili
Foto: DobraPogoda24

Sopka White Island sa nachádza asi 50 km od pobrežia Severného ostrova. Vybuchla náhle a nečakane po 2. hodine miestneho času. Podľa Novozélandského geologického ústavu GNS Science oblak dymu a popola dosahoval výšku 3 658 metrov.

Ide o jednu z najaktívnejších sopiek na Novom Zélande. Je to tiež jedna z najväčších atrakcií, ktorú celoročne navštívi tisíce ľudí.

Novozélandská polícia informovala, že najmenej päť ľudí je mŕtvych. Podľa BBC a Guardian bolo zo sopečného ostrova evakuovaných najmenej 23 ľudí a odvezených do nemocníc.

Miestna polícia uviedla, že na ostrovnej sopke bolo asi 50 návštevníkov. Niekoľko desiatok ľudí bolo na okraji kráteru tesne pred výbuchom. Z nich niektorí výbuchu podľahli, ostatných evakuovali so zraneniami.

Podľa najnovších informácií, na ostrove neboli zaznamenané žiadne známky života, uviedla polícia vo vyhlásení po tom, čo záchranné vrtuľníky a iné lietadlá po erupcii v pondelok popoludní vykonali niekoľko leteckých prieskumných letov nad ostrovom.

Novozélandská polícia uviedla, že neočakávajú, že nájdu ďalších pozostalých po sopečnej erupcii. Polícia verí, že každý, kto bol živý, bol v čase evakuácie zachránený. 

Najnovšie správy