Etna opäť vybuchuje. Trasie sa pod ňou zem a láva steká po svahu

24.05.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

Jedna z najaktívnejších sopiek Európy opäť vybuchuje a vykazuje pomerne silnú aktivitu. Pod sopkou zaznamenali aj vulkanické otrasy so silou 3,1 magnitúdy. 

Aktívna sicílska sopka Etna opäť vybuchla. K erupcii došlo v sobotu v juhovýchodnom kráteri, pričom sopka vychrlila dym a sopečný popol, ktorý dosiahol výšku 5 km južným smerom.

Sopka vykazovala známky nepokoja už od 12. mája, kedy vybuchla a z juhovýchodného krátera začal vytekať prúd lávy. Cez víkend došlo k ďalšiemu zlomu a láva začala vytekať z ďalšej trhliny.

V sobotu pri erupcii sopka uvoľnila žeravú lávu, ktorá sa objavila na tmavej oblohe ostrova, čím sa postarala o veľkolepé zábery či videá. Dva aktívne prúdy lávy sa stále vynárajú z dvoch puklinových prieduchov a stekajú smerom do Valle del Leone, informuje Volcano Discovery. 

Miestne observatórium INGV zistilo, že aktivita v juhovýchodnom kráteri sa od pondelka o 17:40 hod. miestneho času začala postupne zvyšovať.

Platí zákaz priblíženia sa k sopke

Zároveň pod sopkou dochádza k sérii vulkanických zemetrasení. Najsilnejší otras mal silu 3,1 magnitúdy.

Vulkanológovia neustále monitorujú aktivitu sopky, a zároveň zakázali prístup do oblastí vrcholov. Sopka sa aktuálne nachádza v pohotovostnom režime. 

Sopka zvyčajne vybuchne niekoľkokrát do roka. Keď sa tak stane, je bežné, že sopečný dym preruší prevádzku letiska v Catanii, no tentoraz sa tak nestalo.

Napriek neustálym erupciám len zriedka spôsobujú škody. Posledná veľká erupcia sopky Etna bola v roku 1992. Verí sa, že sopka má najdlhší záznam erupcií na svete, pričom prvá zaznamenaná erupcia bola v roku 425 pred Kristom.