Európa: Dnes vrcholí vlna horúčav. V Londýne bolo +37 °C

01.08.2020 o 09:45 - Veronika Andrejková
  • Článok

Vlna horúčav v západnej Európe včera vyvrcholila. Padali rekordy, ale spôsobila aj požiare a vyschnuté rieky.

Európa: Dnes vrcholí vlna horúčav. V Londýne bolo +37 °C
zdroj: EPA

Sychravá Británia sa za posledné dni zmenila na letnú prímorskú destináciu. Počas extrémnej vlny horúčav sa teplota vyšplhala na tropických +37 °C.

Vo Francúzsku však majú horúčavy veľmi negatívny dopad na prírodu. Západ krajiny sužujú požiare, ktoré ohrozujú ľudské domovy. Prímorské mesto Anglet bojovalo s požiarom približne 3 dni. Oheň zničil asi tucet domov a 100 ľudí bolo evakuovaných.

Na východe Francúzska zase kvôli extrémnym horúčavám vyschlo niekoľko riek. Podobné sucho je aj v Nemecku, kde spadlo len 65% zrážok ako inokedy v júli.

Ani krajiny Pyrenejského a Apeninského polostrova neobišli extrémne teploty. Horúci vzduch, ktorý prúdi do Európy, pochádza práve z Afriky a tieto krajiny trpia asi najviac. Madrid musel zmeniť pravidlá, ktoré sa týkajú používania rúšok na verejnosti, v Ríme v piatok odporúčali obmedziť pobyt vonku počas dňa.

Ešte aj dnes má byť extrémne teplo a sucho. Okolie Jadranu bolo v júli takisto veľmi horúce, avšak v tejto oblasti sa pravidelne tvoria búrky, ktoré povrch ochladzujú.

Najnovšie správy