Európa opäť zadymená: Dym z požiarov z Colorada dorazili do Európy

28.10.2020 o 06:49 - Veronika Salayová
  • Článok

V americkom štáte Colorado zúria už niekoľko týždňov lesné požiare, ktoré vyprodukovali obrovské množstvo dymu. Ten sa vzdušnými prúdmi dostal až do južnej Európy.

Európa opäť zadymená: Dym z požiarov z Colorada dorazili do Európy
Búrka Lucy minulý týždeň zatiahla dym do Európy. Zdroj: NASA/Wetteronline

Dym z požiarov z Ameriky zaznamenali v Španielsku, Portugalsku a v Taliansku, kde sa obloha sfarbila do šeda a častice dymu znečistili vzduch. Dym z požiarov dorazil aj do severnejších polôh, pozorovali ho napríklad aj v Alpách.

V Taliansku podľa svedkov nechýbal ani farebný západ slnka. To je typické pre prach vo vyšších vrstvách vzduchu, bez ohľadu na zdroj, z ktorého pochádza. Filtruje všetky ostatné farby tak silno, že zostávajú iba červenkasté tóny.

V Colorade zúria najväčšie požiare v histórii tohto amerického štátu. Silný západný vietor minulý týždeň  vytlačil dym z požiarov severovýchodne od Denveru a odtiaľ  až k Atlantiku.

Potom búrka Lucy odniesla oblak dymu so sebou do Európy. Prach sa cez víkend dostal na západné pobrežie Španielska a Portugalska a pokračoval smerom k Alpám a do Talianska.

Dym na juhu Talianska. Zdroj: NASA/Wetteronilne
Dym na juhu Talianska. Zdroj: NASA/Wetteronilne

Dym z lesných požiarov z Colorada prekonal veľmi veľkú vzdialenosť, čo je zriedkavé, ale nie ojedinelé.

Napríklad dym z požiarov v Amazónii sa pomerne často cez Atlantik dostáva do Afriky. Dym z lesných požiarov v Austrálii sa minulý rok dostal dokonca do Južnej Ameriky.

Najnovšie správy