Európsky hurikán zasiahne cez víkend Grécko

26.09.2018 o 13:01 - Grécko - P.M.
Článok

Medikán je obdoba hurikánu. Ide o búrku, ktorá vzniká najmä na jeseň v oblasti Stredomoria. V závere týždňa sa môže práve nad Stredozemným morom sformovať 

Európsky hurikán zasiahne cez víkend Grécko

Toto leto prinieslo veľmi teplé počasie aj do oblasti Jadranu a Stredomoria. Ako sme aj počas leta upozorňovali, tak veľmi teplá voda môže na jeseň a v zime spôsobiť, že sa tu budú prehlbovať výrazné tlakové níže a jedna sa chystá v nasledujúcich hodinách výrazne prehĺbiť až do podoby európskeho hurikánu.

Do oblasti Iónskeho mora postúpi v závere týždňa vo vyšších vrstvách ovzdušia tlaková níž. V oblasti tak vznikne výrazný teplotný gradient, tj. teplota bude s nadmorskou výškou veľmi rýchlo klesať. V takýchto podmienkach sa veľmi dobre tvoria búrky.

Keďže v oblasti bude prevládať takmer žiadny strih vetra (zmena smeru a rýchlosti vetra s nadmorskou výškou), búrky postupne vytvoria zhluk, ktorý začne rotovať okolo svojho stredu - vzniká MEDIKÁN.Medikán je pomenovanie pre tropickú tlakovú níž podobnú hurikánu (z angl. medicane - meditterranean hurricane). 

Očakáva sa, že medikán sa vytvorí v piatok a počas noci v sobotu večer by mal zasiahnuť južné časti Grécka.

V búrke sa očakáva silný nárazový vietor, ktorý bude presahovať 130 km/h a extrémne zrážky. Na mnohých miestach juhu Grécka môže napršať aj cez 200 mm, čo by viedlo ku katastrofálnym povodniam a zosuvom pôdy. 

Najnovšie správy