Európskym stromom roka je tisícročný dub zo Španielska. Ako dopadol slovenský zástupca?

24.03.2021 o 19:03 - Dominik Cenkner
  • Článok

Už po 11. krát sa konala kontinentálna anketa o Európsky strom roka. Pred pár dňami sa uzavrelo hlasovanie a my sme tak spoznali víťaza i porazených.

Európskym stromom roka je tisícročný dub zo Španielska. Ako dopadol slovenský zástupca?
Európsky strom roka, zdroj: Ayuntamiento de Lecina

Titul Európsky strom roka si tentoraz odniesol tisícročný dub cezmínový zo španielskeho Aragonska. Mýtami opradený strom porazil konkurenciu z Ruska či Talianska, ale aj Slovenska.

Víťazný dub rastie v pohorí Sierra de Guarra na severovýchode Španielska. Ide o lokalitu vzdialenú približne 250 km západne od Barcelony.

Podľa lokálnych povestí bol kultovým bodom už pre čarodejnice z tamojších hôr. Tie mali okolo kmeňa tancovať a pod jeho korunou usporadúvať čarodejnícke obrady.

V ankete, ktorú organizovala Nadácia Partnerstvo, za španielsky dub hlasovalo 104 tisíc ľudí. Na druhom mieste sa umiestnil taktiež tisícročný platan z talianskej Curingy a na treťom mieste skončil rovnako platan, ale tentokrát z ruského Dagestanu.

Slovenský zástupca obsadil pekné 13. miesto

Do boja o titul prehovoril aj víťaz slovenskej ankety Strom roka. Ešte minulý rok sa ním stal staručký dub z Drnavy, ktorého vek sa odhaduje na približne 700 rokov.

V európskej súťaži obsadil 13. miesto, keď dostal 30 058 hlasov. Už čoskoro sa však spustia nominácie na ďalší ročník slovenského Stromu roka, takže ak máte v okolí výnimočný strom určite ho do ankety nominujte.

"Súťaž Európsky strom roka nám pripomína, že stromy sú nielen základom zdravého životného prostredia alebo slúžia ako zdroj energie, ale že najmä každý strom má svoj unikátny príbeh,“ uviedol europoslanec Luděk Niedermayer, patrón Európskeho stromu roku.

„Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na tomto ročníku, ktorý ukázal, že v konečnom dôsledku je pre Európu víťazom každý strom," uzavrel. Na záver len dodáme, že príbeh každého stromu, ktorý sa do ankety zapojil, si môžete prečítať na tomto odkaze.

Najnovšie správy