Európu čakajú cez víkend silné búrky. Prinesú desiatky mm

31.08.2018 o 17:37 - Peter Minárik
  • Článok

Nasledujúci víkend, teda prvý víkend meteorologickej jesene prinesie do Európy veľmi divoké počasie. To zasiahne oblasti od Talianska až po Pobaltie.

Európu čakajú cez víkend silné búrky. Prinesú desiatky mm
data: ČHMÚ.cz

Na počasie v Európe počas nasledujúcich hodín bude mať vplyv výrazný front, ktorý sa bude vlniť. Ten sa však bude vlniť veľmi zaujímavým spôsobom. 

Obvykle frontálne systému postupujú z Atlantiku smerom na východ a ak sa zvlnia, tak väčšinou len svoj pohyb spomalia, prípadne pár hodín stagnujú na určitom mieste. Front počas víkendu však zmení svoju polohu pomerne zvláštne.

Vlniť sa totiž bude tak, že sa bude vracať smerom na západ. Dnešná synoptická situácia vyzerá tak, že front sa tiahne z Pobaltia, cez naše územie, Maďarsko smerom nad Slovinsko a nad Alpy.

Už v nedeľu sa však bude tiahnuť z Pobaltia, cez Poľsko, Moravu, Rakúsko až nad severné Taliansko.

Na tomto zvlnenom fronte bude vznikať výrazná zrážková aj búrková činnosť. Tá zasiahne aj naše územie.

Počas víkendu sa najmä v západnej polovici územia budú vyskytovať početné prehánky a búrky. Pred víkendovým počasím varujú aj meteorológovia v ďalších krajinách.

V Rakúsku a v Taliansku vydali výstrahy pred intenzívnymi búrkami a zrážkami, ktoré môžu priniesť niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Do konca víkendu môže spadnúť aj viac než 100 mm zrážok.

Najnovšie správy