Európu sužuje nepriaznivé počasie. Silné búrky na juhu spôsobili obrovské škody

26.09.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počasie v Európe už niekoľko hodín ovplyvňuje výrazná tlaková níž, ktorá sa presúvala z juhu ďalej nad severovýchod a neskôr na sever. V našich končinách to zas bol zvlnený studený front. To prinieslo na starý kontinent zrážky, búrky či sneženie.

Európu sužuje nepriaznivé počasie. Silné búrky na juhu spôsobili obrovské škody
Nepriaznivé počasie včera potrápilo väčšiu časť Európy.

Začneme Slovenskom, kde sa počas včerajšieho dňa vyskytovali nielen zrážky, ale aj búrky. Pršať začalo už v dopoludňajších hodinách, pričom zrážok postupne pribúdalo. Popoludní sa objavili prvé búrky, ktoré neutíchali ani v nočných hodinách. Našťastie u nás väčšie škody nespôsobili.

To však neplatí pre juh Európy, kde včera udreli silné búrky. Najhoršia situácia bola v Taliansku či Chorvátsku. Búrky boli sprevádzané výdatnejšími zrážkami, ktoré spôsobovali lokálne povodne. Čo nezničila voda, dorazili krúpy.

Synoptická situácia platná pre piatok 25. septembra, Foto: portal.chmi.cz
Synoptická situácia platná pre piatok 25. septembra, Foto: portal.chmi.cz

Pod vodou sa ocitol napr. ležérny prímorský rezort Marina di Pisa pri meste Livorno. Ten je domovom moderného prístavu pre jachty s dlhým dláždeným mólom. Kamienkové a piesočné pláže sú pokojné vďaka kamenným bariéram. Práve tam boli škody najväčšie.

Na severe Talianska búrky spolu so silným vetrom poprevracali množstvo stromov. Hasiči v Južnom Tirolsku preto mali plné ruky práce. Vietor, ktorý v nárazoch dosahoval cez 100 km/h zas spustošil časť Neapolu. Z oblasti našťastie nehlásia žiadne obete.

Za zmienku stojí aj počasie v Alpách. V priebehu hodín tam pribúdali desiatky centimetrov snehu. Hranica sneženia sa posúvala stále nižšie, čo spôsobovalo problémy vodičom na cestách.

V našej fotogalérii si môžete pozrieť výber fotiek, ktoré zachytávajú škody po včerajšom vyčíňaní počasia.

Najnovšie správy