Európu v noci čaká opäť séria intenzívnych búrok

05.06.2019 o 19:32 - Peter Minárik
  • Článok

Dnešné búrky máme za sebou, no v Európu pokoj rozhodne nečaká. V noci budú opäť vystrájať silné búrky.

Európu v noci čaká opäť séria intenzívnych búrok
ilustračný obrázok

Dnešný búrkový deň máme za sebou. Búrky u nás boli orografické a opäť prinášali tisícky bleskov. Detekcia bleskov zaznamenala počas dnešného dňa na našom území cez 4300 bleskových výbojov.

zaznamenané blesky dnes nad našou oblasťou, zdroj: Blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky dnes nad našou oblasťou, zdroj: Blesky.bourky.cz

Dnes boli búrky o čosi intenzívnejšie ako včera, o čom sa presvedčili napríklad v oblasti Trenčína, kde voda zaplavila niekoľko obcí.

Zatiaľ čo naše územie má dnes po búrkach, tak Európa sa len pripravuje na nočnú vlnu búrok.

V oblasti Francúzska, Beneluxu a Nemecka sa vlní studený front a na ňom sa podobne ako včera začínajú vytvárať búrky. Búrky sa rozmáhajú už v oblasti východného Francúzska a postúpia smerom nad Luxembursko. 

V nočných hodinách by mali zasiahnuť západnú časť Nemecka. S pribúdajúcimi hodinami bude čoraz nebezpečnejší silný nárazový vietor, ktorý bude gradovať.

Búrky, podobne ako včera majú veľmi vhodné dynamické podmienky, čo dáva šancu vzniku supercelárnym búrkam, ktoré môžu priniesť krúpy alebo dokonca tornáda, ako sa stalo uplynulú noc v západonemeckom mestečku Bocholt, kde zosadlo tornádo o sile F2.

Silné búrky sa v západnej Európe budú vyskytovať do skorých ranných hodín. Front v noci zrýchli a už zajtra začne ovplyvňovať počasie v Česku a v Rakúsku. Večer môže priniesť búrky aj na naše územie.

Najnovšie správy