Európu zasiahnu veterné búrky. Čaká nás veterné počasie

27.09.2019 o 12:33 - P.M.
  • Článok

Nasledujúce dni sa počasie v našej oblasti začne zhoršovať. Jednotlivé tlakové níže prinesú do Európy poriadne veterné počasie, ktoré neobíde ani naše územie.

Európu zasiahnu veterné búrky. Čaká nás veterné počasie

Pre jeseň je typické, že sa nad teplými vodami morí a oceánov prehlbujú výrazné tlakové níže z ktorých sa môžu vyformovať hurikány alebo tajfúny.

Pre nás je aktuálne najzaujímavejší hurikán Lorenzo, ktorý sa prehlbuje nad centrálnym Atlantikom a v priebehu druhej polovice budúceho týždňa ovplyvní počasie aj v Európe. Pred ním nás  však zasiahnu ešte jednotlivé tlakové níže.

Prvá z nich začne počasie v Európe ovplyvňovať už počas víkendu. Nemeckí meteorológovia ju pomenovali Mortimer a v priebehu zajtrajšieho dňa začne ovplyvňovať počasie na pobreží Walesu a v nedeľu na pobreží južného Anglicka a v oblasti Lamanšského prielivu. Nárazy vetra by mali presahovať rýchlosť až cez 100 km/h a vlny by mohli dosiahnuť výšku až 5 metrov. 

V pondelok sa tlaková níž začne presúvať cez severné Nemecko a severné Poľsko smerom k východu a silný vietor zasiahne aj našu oblasť.

Najsilnejší vietor sa očakáva v Nemecku, v Poľsku a v Českej republike. Nárazy vetra budú dosahovať rýchlosť až okolo 70 km/h a na horách by nárazy mohli dosiahnuť rýchlosť až 120 km/h, čo môže spôsobovať problémy.

Silný vietor však zasiahne aj Slovensko. Silnieť by mal v pondelok v skorých ranných hodinách a fúkať by mal predovšetkým na severe Slovenska a v oblasti hôr. Nárazy vetra sa budú pohybovať v rozmedzí 40 až 55 km/h, no na horách môžu nárazy vetra dosiahnuť rýchlosť až okolo 90 až 100 km/h.

Začiatok týždňa tak nielen na našom území, ale aj v celej našej oblasti bude veľmi veterný. Veterno bude aj nasledujúce dni. Už na začiatku týždňa bude na severozápade Európy ovplyvňovať počasie ďalšia tlaková níž a v polovici týždňa sa očakáva príchod pozostatkov hurikánu Lorenzo.

Najnovšie správy