Ex-hurikán Larry mieri na Grónsko. Prinesie meter snehu

12.09.2021 o 11:30 - Dominik Cenkner

Hurikán Larry, ktorý začiatkom septembra ovplyvňoval počasie na východe USA, ešte stále žije. Ako extratropická búrka mieri na Grónsko, kde má priniesť aj cez meter snehu.

Ex-hurikán Larry mieri na Grónsko. Prinesie meter snehu
Ilustračné foto, zdroj: eden.cce.cornell.edu

Hurikán Larry, najdlhšie žijúci tropický cyklón sezóny Atlantický hurikán 2021, zasiahol v sobotu skoro ráno kanadský ostrov Newfoundland. Larry je teraz extratropická búrka, ktorá sa spája s cyklónom strednej šírky v Labradorskom mori.

Oba systémy budú generovať mohutnú zimnú búrku. Tá podľa predpovedí v najbližších dňoch prinesie na juhovýchodné Grónsko obrovské množstvo snehu.

Nebýva však zvykom, že by si hurikány udržali svoju tropickú, teda teplú jadrovú štruktúru, tak ďaleko na severe. Larry bol prvým hurikánom od roku 2010, ktorý zasiahol ostrov Newfoundland.

Celkovo išlo len o jedenásty tropický systém, ktorý daný ostrov zasiahol za posledných 150 rokov.

Larry mieri na Grónsko

Ako sme už uviedli, z hurikánu Larry sa stala extratropická búrka. Termín extratropický súvisí s jadrom búrky.

Hurikán má totiž vo svojej podstate teplé jadro.Na druhej strane extratropická (alebo posttropická) búrka má studené jadro.

Keď Larry bude interagovať s cyklónom v Labradorskom mori, bude schopný vtiahnuť obrovské množstvo vlhkosti, čo povedie k významnému sneženiu v Grónsku.

Vo východnej polovici ostrovného štátu sa očakáva snehová pokrývka od 30 až 45 cm. Vyššie nadmorské výšky pozdĺž východného pobrežia môžu dosiahnuť od 60 až do 120 cm. Miestami však môže napadnúť viac centimetrov.