Ex-hurikán Larry priniesol do Grónska skorý nástup zimy. Snežilo aj v severnej Európe

17.09.2021 o 07:25 - Veronika Sádovská

Post-tropická búrka Larry dosiahla Grónsko. Priniesla tam skorý nástup zimy a až 15 cm snehu. Nasnežilo aj v niektorých častiach severnej Európy,

Bývalý hurikán sa presúval severným Atlantikom niekoľko dní. Pred dvoma dňami dosiahol Grónsku pevninu a priniesol na pravú zimnú snehovú búrku.

Grónsko už bolo pokryté slabým snehovým popraškom, ale táto búrka priniesla výdatnú snehovú nádielku. Miestami napadlo 10 až 15 cm nového snehu len za krátkych 24 hodín.

Vzduchová hmota niesla so sebou veľmi vlhký a ťažký vzduch. Táto vlhkosť sa v severných zemepisných šírkach aj kvôli nízkej teplote na zem dostala vo forme snehu. Len niekoľko hodín predtým, ako sa dostal na pevninu, dosahovala rýchlosť vetra v hurikáne v nárazoch až 200 km/h.

Začiatkom týždňa bola pokrytá snehom len časť Laponska. Po tejto post-tropickej búrky sa snehová nádielka dostala až do fínskeho mesta Oulu. Sneh teda zavítal už aj do kontinentálnej Európy. 

Takýto skorý nástup zimy nie je v tejto oblasti neobvyklý. Jeseň už prichádza aj k nám a tropické teploty už počas dňa pravdepodobne neprídu.