Ex-hurikán večer zasiahne Írsko. Potom postúpi do Európy

03.10.2019 o 15:10 - Peter Minárik
  • Článok

Hurikánová sezóna je v plnom prúde. Ďalší hurikán s menom Lorenzo, ktorý putuje Atlantikom mieri k Britským ostrovom a odtiaľ postúpi ako tlaková níž do vnútrozemia Európy.

Ex-hurikán večer zasiahne Írsko. Potom postúpi do Európy

Nestáva sa často, aby Azorské ostrovy v Atlantiku zasiahol hurikán. Udialo sa tak len po tretí krát v novodobej histórii. Hurikán Lorenzo, teraz postupuje Atlantikom a večer dorazí k pobrežiu Írska.

V Írsku vydali meteorológovia varovania pred silným nárazovým vetrom a výdatnými zrážkami. Vietor bude fúkať s rýchlosťou od 65 do 80 km/h, no nárazy vetra môžu dosahovať až 130 km/h.

Veľmi veterno bude najmä na západnom pobreží Írska, no okrem silného vetra nás čakajú aj výraznejšie zrážky. V Írsku by mohlo spadnúť až okolo 50 mm zrážok.

K Britským ostrovom však už Lorenzo nedorazí ako hurikán ale ako ex-tropická níž, ktorá si to ďalej namieri do vnútrozemia Európy.

V priebehu piatka sa začne presúvať Anglickom nad južnú časť Severného mora a v priebehu víkendu začnú pozostatky hurikánu putovať severným Nemeckom a severným Poľskom a ovplyvnia aj počasie na našom území.

Pozostatky bývalého hurikánu prinesú najmä počas soboty veľmi upršané a veternejšie počasie. Nárazy vetra sa budú pohybovať na našom území až okolo 20 m/s.

Nič mimoriadne sa tak v súvislosti s ex-hurikánom Lorenzo v našej oblasti neočakáva. Vietor by mal byť slabší ako priniesol Mortimer na začiatku týždňa.

Najnovšie správy