Existuje obdobie zemetrasení a obdobie pokoja? Vedci prišli so zaujímavou štúdiou

23.04.2021 o 07:29 - Veronika Andrejková
  • Článok

Zdá sa vám, že v nejakých obdobiach je zemetrasení viac a inokedy menej? Vedci sa pustili do zaujímavej štúdie na Tajvane.

Existuje obdobie zemetrasení a obdobie pokoja? Vedci prišli so zaujímavou štúdiou
Ilustračný obrázok, foto: Carl Campbell

Téma predvídateľnosti zemetrasení vedcov zaujíma už veľmi dlho. Ak by sme vedeli predpovedať zemetrasenia, uchránili by sme ľudské životy. Tím vedcov z Tajvanu, SPojených  štátov a Kanady začal študovať vzťah medzi nasýtenosťou vody v podzemných dutinách a výskytom zemetrasení.

Všimli si totiž, že zemetrasenia na tomto ostrove nastávajú hlavne počas obdobia sucha, keď sa pominú silné monzúnové dažde. Obdobie dažďov trvá od mája do septembra a mesiace od októbra do apríla sú oveľa suchšie.

Kolísanie zrážok počas roka ovplyvňuje aj podzemné vody, ktoré sa zhromažďujú v rôznych dutinách pod povrchom. Ich vyprázdnenie môže korešpondovať s častejším výskytom zemetrasení v tomto období.

Vedci porovnali obdobie posledných sto rokov o zemetraseniach a zrážkach a cez satelitné údaje skúmali množstvo zásob vody na ostrove.

Zistili, že seizmická aktivita je najvyššia práve v období sucha a kulminuje v mesiacoch marec - apríl, teda tesne pred nástupom monzúnov. Avšak korelácia bola oveľa silnejšia na východe ostrova ako na jeho západnej strane. Teda zemetrasenia na západe Tajvanu sú oveľa zložitejšie a odpoveď na túto problematiku sa im podarilo vyriešiť len sčasti.

 

Najnovšie správy