Expedícia sa po roku vráti z Arktídy. Prinášajú smutné správy

10.10.2020 o 16:25 - Veronika Andrejková
  • Článok

Expedícia vedcov na ľadoborci Polarstern sledovala počas celého roka podnebie na Arktíde. Okrem toho tam namontovali aj najnovšie zariadenia na meranie vody, ľadu, klímy, ktoré budú zberať údaje pre ďalšie generácie vedcov.

Expedícia sa po roku vráti z Arktídy. Prinášajú smutné správy
zdroj: wetter.com

Niektorí z vedcov na Polarsterne strávili celý rok. Oslávili na ňom aj Vianoce a narodeniny účastníkov posádky. Niekoľko vedcov bolo súčasťou expdície len na istý čas, dokonca epidémia koronavírusu skoro tento projekt zastavila. Nakoniec sa vydaril podľa pôvodného plánu.

Vedci by sa mali vrátiť do domovského prístavu v Bremerhavene v pondelok 12. októbra, odkiaľ vyrazili 20. septembra 2019. 

Táto expedícia získala mnoho superlatívov. Okrem toho, že bla zatiaľ najdrahšia (s rozpočtom 140 miliónov dolárov), teda aj najkomplexnejšia. Patrila aj medzi najdlhšie. Polarstern až na 10 mesiacov zakotvil na obrovskej ľadovej kryhe, s ktorou plával naprieč Arktídou. 

Ľadoborec sa dostal až do centrálnej Arktídy, kde vedcov smutne prekvapilo to, že obrovské vodné plochy roztopeného ľadovca sa nachádzajú tak blízko severného pólu. Podľa ich vlastných slov sledovali "ako ľadovec zomiera", povedal vedúci expedície Markus Rex.

Expedícia na polárnej kryhe namontovala prístroje, ktoré celý rok zhromažďovali obrovské množstvo dát a údajov o stave ľadu, snehu, vody a vzduchu. Takéto množstvo údajov zamestná stovky vedcov aj v ďalších generáciách.

 

Najnovšie správy