EXTRÉM: Pred nami sú najteplejšie dni roka. Teploty budú atakovať +40°

Článok
Pred nami sú doteraz najteplejšie dni v roku. Teploty pôjdu vysoko nad hranicu +35°C a pokoriť dokonca môžu absolútny rekord.

Tak toto tu ešte rozhodne nebolo. Mnohým z Vás sa už prestával páčiť súčasný charakter počasia. Vlny horúčav striedali obdobia s búrkami. Tie priniesli nerovnomerné a najmä rýchle zrážky, ktoré sú pre pôdu veľmi málo významné, nakoľko nestihnú do pôdy absorbovať a väčšinou stečú hneď do korýt riek. 

Pred nami je ďalšia vlna horúčav a už je takmer isté, že prinesie najvyššie teploty, ktoré boli doteraz namerané na našom území. Naviac, vlna horúčav tu vydrží minimálne týždeň, a tak sa situácia so suchom výraznejšie zhorší a opäť hrozia požiare.

Hrozí pokorenie historického rekordu

Doteraz sme na našom území zaznamenali tri výraznejšie vlny horúčav, ktoré zlomili magickú hranicu +35°C. Najvyššia nameraná teplota bola tento rok zaznamenaná v Mužli na úrovni +35,9°C. To, že túto hranicu pokoríme je takmer isté. Existuje však pravdepodobnosť, že teploty pokoria doteraz najvyššiu nameranú teplotu v histórii na našom území.

Absolútne najvyššia maximálna teplota bola na našom území nameraná pred 10 rokmi. 20. júla v roku 2007 vystúpila teplota v Hurbanove na hodnotu až +40,3°C. Výstupy numerických modelov naznačujú, že hranicu +40°C budú teploty atakovať, a tak je historický teplotný rekord ohrozený.

Hranicu +35°C pokoríme už v utorok

Počasie v našej oblasti ovplyvňuje rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu. Tá má svoj stred nad Rumunskom a už zajtra sa presunie nad Ukrajinu. Naše územie sa tak bude nachádzať na zadnej strane tlakovej výše, v dôsledku čoho bude do našej oblasti prúdiť teplý vzduch.

Jeho prílev sa zintenzívni v strede týždňa, kedy k nám začne prúdiť od juhozápadu ešte teplejší vzduch z Afriky.

 

Teploty budú atakovať štyridsiatku

Štvrtok je prvým dňom, kedy reálne na našom území hrozí, že teploty zdolajú hranicu +40°C. S maximami okolo hranice +40°C počíta najnovší výstup numerického modelu GFS v mnohých oblastiach Balkánu, v Taliansku a v Maďarsku. V okolí Hurbanova táto teplota môže padnúť.

 

Pri pohľade na mapku teplotných anomálii je jednoznačné, že teploty, ktoré nás vo štvrtok čakajú a budú sa pohybovať v intervale +30 až +38°C, na juhozápade aj vyššie, budú o viac než 10°C nad hranicou dlhodobého teplotného priemeru.

 

Pokorenie rekordu je reálnejšie v ďalších dňoch

Výpočet numerického modelu je jedna vec, no my odhadujeme, že reálnejšie teploty pokoria hranicu +40°C v piatok alebo v sobotu. Vo štvrtok sa totiž nad našou oblasťou bude rozpadávať studený front, ktorý veľa zrážok síce neprinesie, ale podstatná bude oblačnosť, ktorá výraznejšiemu prehrievaniu bude brániť. V ďalších dňoch však už bude menej oblačnosti a teploty by tak mali byť aj vzhľadom na prehrievanie zemského povrchu v predchádzajúcich dňoch výraznejšie.

 

Noci budú tropické

Zlá správa je, že nasledujúce dni sa príliš nevyspíme. Počas noci totiž v najteplejších lokalitách nášho územia teploty nemusia klesať pod hranicu +20°C.

Ak teplota neklesne pod hranicu +20°C, tak hovoríme o tropickej noci. 

Prvý augustový týždeň tak bude extrémne horúci. Pozor si dajte na opaľovanie, aby ste to s ním neprehnali, dbajte na pokrývky hlavy a dostatok tekutín. Vyhliadku počasia na ďalšie dni si pozrite TU.

img