Extrém v Grécku: Teploty v januári vystúpili až na +28 °C

11.01.2021 o 09:35 - Grécko - Veronika Salayová
  • Článok

Kým v Španielku panuje mimoriadne zimné počasie s množstvom snehu, v Grécku majú opačný extrém. Teploty sa v krajine vyšplhali k letným hodnotám. 

Extrém v Grécku: Teploty v januári vystúpili až na +28 °C
Foto: unsplash

Cyklón zodpovedný za sneženie v Španielku dopravil teplý vzduch z Afriky do oblasti Grécka, kde počas víkendu vystúpili teploty poriadne vysoko. 

Na Kréte včera okolo poludnia namerali mimoriadne vysokú teplotu, a to až +28,3 °C. O tom, že ide o jednu z najvyšších hodnôt, svedčí aj fakt, že takto vysoko sa v januári teplota v Grécku nevyšplhala posledných 50 rokov.

Za posledných 50 rokov boli také vysoké teploty v januári zaznamenané iba dvakrát, a to v roku 1987 a 2010, informovalo aténske národné observatórium.

Vysoké teploty počas víkendu namerali aj vo viacerých miestach Grécka a Talianska. V Aténach bolo napríklad +22 °C, v Palerme na Sicílii +25 °C a v Messine teplota vystúpila až k hodnote +27 °C.

Takéto teploty vylákali ľudí na grécke pláže, hoci tam majú zavedený lockdown. Grécka polícia monitorovala situáciu na plážach, aby nedochádzalo k tvoreniu skupiniek. 

V tomto čase sa pritom priemerné teploty v Grécku pohybujú okolo +15 °C. 

Okrem veľmi teplého afrického vzduchu cyklón priniesol do Grécka a Sicílie aj saharský prah. Ten pohltil oblohu a zafarbil ju do oranžova. 

Saharský prach na Sicílii. Foto: Marianna Fortunato/Idókép
Saharský prach na Sicílii. Foto: Marianna Fortunato/Idókép

Takéto teplé počasie bude v Grécku pretrvávať až do stredy. 

Najnovšie správy