Extrémna búrka v Janove strhla diaľničný most. Hlásia obete

14.08.2018 o 13:58 - Ľ.F.
Článok

Extrémna búrka sa dnes prehnala talianskym mestom Janov. Silný vietor a extrémne zrážky údajne spôsobili kolaps diaľničného mostu.

Extrémna búrka v Janove strhla diaľničný most. Hlásia obete

Najmenej 10 obetí si vyžiadal pád diaľničného mostu v talianskom Janove. Most na diaľnici A10 sa údajne zrútil po tom, čo sa mestom prehnala extrémna búrka sprevádzaná intenzívnymi zrážkami. Kolaps bol nahlásený približne o 11:30 miestneho času. 

Aktualizácia o 14:18: Počet obetí stúpol na 20. Ďalších 10 zranených odviezli do nemocnice. (The Guardian)


Porovnanie mostu pred a po tragédii, zdroj: Google Earth, Leonardo Muzzioli

Chyba v konštrukcii, ktorá bola zrejme už dlhšie trvajúca, sa prejavila až po extrémnych zrážkach, kedy sa asi 200 metrov dlhá časť mostu zrútila do priepasti. V tom čase sa na moste nachádzalo asi 10 vozidiel, ktoré padali s troskami až z 90-metrovej výšky. Záchranári hlásia z miesta už 2 potvrdené obete, no očakávajú že celkový počet ešte porastie.

Búrka sa vyskytovala v oblasti od 10-tej hodiny ráno a pretrvala až približne do 12:30. Výrazná bola najmä intenzívnymi zrážkami, no zaznamenané boli aj nárazy vetra okolo 60-70 km/h.

Búrka síce bola intenzívna, no diaľničný most musí odolávať takýmto živlom bez akýchkoľvek problémov. Vina tak padne zrejme na architektov či firmu, ktorá most postavila. 


satelitná animácia búrky, zdroj: Twitter

Najnovšie správy