Extrémna tlaková níž Victoria. Jej tlak klesne len k 915 hPa

14.02.2020 o 19:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas zajtrajšieho dňa zasiahne oblasť Islandu a Britských ostrovov extrémna tlaková níž. Victoria, ako ju nazvali Nemci, by mala priniesť extrémne nízky tlak a mohutný nárazový vietor.

Extrémna tlaková níž Victoria. Jej tlak klesne len k 915 hPa

Už počas zajtrajšieho dňa sa v oblasti južne od Islandu prehĺbi extrémna tlaková níž. Modely očakávajú, že tlak v jej strede klesne až k 915 hPa, čo sú nezvyčajne nízke hodnoty. Rekord pre najhlbšiu tlakovú níž v Atlantiku činí 914 hPa. 

Victoria prinesie extrémny nárazový vietor na západ Európy

Počas zajtrajšieho dňa prinesie tlaková níž Victoria extrémne silný nárazový vietor. Vietor sa postupne rozfúka v oblasti Britských ostrovov, no takisto aj v krajinách Beneluxu. 

Maximálne nárazy vetra môžu dosiahnuť až 200 km/h, zdroj: WXcharts.eu
Maximálne nárazy vetra môžu dosiahnuť až 200 km/h, zdroj: WXcharts.eu

Nárazový vietor s rýchlosťou až do 130 km/h zasiahne už dopoludnia Írsko a neskôr sa presunie aj nad Veľkú Britániu. Najsilnejší vietor sa očakáva v oblasti Škótskej vrchoviny, kde môže vietor dosiahnuť až do 200 km/h, ojedinele aj viac.

Vietor sa postupne rozfúka aj v krajinách Beneluxu, kde by mali maximálne nárazy dosiahnuť od 100 do 130 km/h, ojedinele to môže byť aj viac a to predovšetkým v pobrežných oblastiach. 

Slovensko extrémny vietor nečaká

Napriek tomu, že tlaková níž a s ňou spojené frontálne systémy prinesú na západ Európy extrémny vietor, na Slovensku sa víchrica neočakáva.

Vietor síce v nedeľu zosilnie, no nedosiahne vysoké rýchlosti a spôsobenia škôd by sme sa preto obávať nemali.  

Najnovšie správy