Extrémne chladné počasie v Texase čoskoro skončí

21.02.2021 o 19:20 - Veronika Andrejková
  • Článok

Uplynulé dni boli v americkom štáte Texas mimoriadne náročné. Polárny vzduch priniesol do oblasti neobvykle studený arktický vzduch.

Extrémne chladné počasie v Texase čoskoro skončí
zdroj: ccn.com

Vpád arktického vzduchu na juh až do štátu Texas spôsobil pokles teploty až na -25 °C. Takúto nezvyčajnú zimu obyvatelia ešte nezažili.

Keďže na také silné mrazy nie sú ich domy stavané, vyskytli sa početné problémy s dodávkami vody, ktorá mrzla priamo v príbytkoch ľudí. V niektorých potrubiach voda úplne zamrzla a obyvatelia si napríklad museli prevárať ľad, aby mohli použiť toaletu.

Po krajine dobrovoľníci a úrady rozvážali balenú vodu a stovky ľudí evakuovali z jednoduchých príbytkov bez kúrenia. Ohrození na životoch boli aj bezdomovci.

Milióny domácností museli zápasiť aj výpadkami elektrickej energie. Boli tak doslova odpojený od základných potrieb. Elektrina už, našťastie, funguje, dodávky vody sú stále prerušované výpadkami.

Najmenej 20 staníc zaznamenalo rekordne najnižšie teploty od začiatku tvorby záznamov, teda teploty poklesli na historické merateľné minimum.

Príčinou rekordného ochladenia bol polárny vír, ktorý prenikol až nezvyčajne hlboko na juh. Obyvatelia Texasu si už o pár dní úplne vydýchnu a aj tam zavíta oteplenie.

Najnovšie správy