Extrémne počasie v Austrálii: Sydney trápia povodne aj tornáda

20.03.2021 o 16:35 - Veronika Andrejková
  • Článok

Austrália vyhlásila evakuáciu vyše 17 000 osôb. Nový Južný Wales trápia prívalové zrážky a tornáda.

Extrémne počasie v Austrálii: Sydney trápia povodne aj tornáda
zdroj: Fire and Rescue NSW

Pobrežie Nového Južného Walesu zasiali silné potenciálne život ohrozujúce búrky. Už počas jednej noci spadlo toľko zrážok, že prekonali všetky marcové rekordy.

Aj počas dňa intenzívne pršalo. Miestami išlo o slabé snehové zrážky, resp. dážď so snehom. Spadlo len počas dnešného dňa 150 mm zrážok. Najvyššie úhrny za 24 majú mestá: 403mm Delward, 371mm Redoak , 361mm Logans Crossing.

Vyše 17 000 ľudí už evakuovali kvôli povodniam. Vysoká hladina je aj na priehrade Warragamba, kde hrozí jej pretečenie a záplavy v priľahlých oblastiach západnej časti Sydney.

V pohotovosti sú všetky záchranné zložky, Tie len počas noci mali vyše 300 volaní a počas dopoludnia sa počet ich výjazdov zvýšil na takmer 4 000. 

Okrem silných prívalových dažďov potrápilo východné pobrežie a konkrétne znova západné predmestie Sydney aj mini-tornádo. To spôsobilo hlavne polámané stromy a škody na majetku obyvateľov Chester Hill.

Asi 30 domov je poškodených, niektoré až tak, že ich budú musieť zbúrať. Prerušili sa aj dodávky energií. 

Nie je však úplne jasné či udalosť bola skutočným tornádom. Podľa meteorológ Davida Wilkieho síce v oblasti zachytili silné rotujúce vetry, nie je úplne isté, či dosiahli silu tornáda. 

Najnovšie správy