Extrémne teplo v Španielsku: Hasiči na mnohých miestach bojujú s požiarmi

18.06.2022 o 17:40 - Veronika Sádovská

Extrémna vlna horúčav, ktorá zasiahla západnú Európu spôsobuje v Španielsku obrovské lesné požiare.

Extrémne teplo v Španielsku: Hasiči na mnohých miestach bojujú s požiarmi
Ilustračný obrázok, zdroj: phys.org

Hasiči sa v dnes snažia dostať pod kontrolu lesné požiare, ktoré už vypukli vo viacerých častiach Španielska.

Tie najviac postihli regióny Zamora, tá leží pri hraniciach s Portugalskom a Katalánsko, ktoré sa nachádza na východe krajiny. Našťastie zranenia ani úmrtia v dôsledku požiarov zatiaľ nehlásili.

Vlna horúčav, ktorá je v tomto období aj na Španielsko nezvyčajne vysoká a dlhá, spôsobila rekordné teploty v celej krajine. Teploty sa tam pohybujú okolo +45 °C (včerajšie maximum bol +44 °C). Veľmi podobne aj keď o pár stupňov chladnejšie je vo Francúzsku.

Tieto extrémne horúčavy a s nimi spojené silné sucho spôsobili rozsiahle lesné požiare v oblastiach Zamora a Katalánsko.

Oheň spálil už 20 000 hektárov lesa v pohorí Sierra de la Culebra. V Katalánsku sťažuje hasenie požiarov silný južný vietor, ktorý napomáha šíreniu ohňa na vyschnutú vegetáciu.

Zranenia ani úmrtia zatiaľ v súvislosti s požiarmi neboli hlásené. Už včera pred blížiacim sa požiarom evakuovali 3 000 ľudí zo zábavného parku Puy du Fou v meste Toledo.

V Španielsku a Francúzsku už dnes o 11. hodine dopoludnia teploty dosiahli +30 °C. Vlna horúčav nekončí a najbližšie dni budú stále extrémne a nebezpečné.