Extrémne zrážky vyvolali zosuv pôdy v Tirolsku. Evakuujú obyvateľov

30.08.2020 o 16:53 - Dominik Cenkner

Nepriaznivé počasie trápi obyvateľov rakúskeho Tirolska. Už po včerajších zrážkach mnohé mestá a obce zaplavila voda a situácia sa nezlepšuje ani v týchto chvíľach.

Extrémne zrážky vyvolali zosuv pôdy v Tirolsku. Evakuujú obyvateľov
Ilustračné. Foto: indiatvnews.com

Rieky Etsch a Eisack v týchto chvíľach aj naďalej stúpajú a hrozí, že zaplavia ďalšie oblasti. Niektoré obce a mestá zaplavilo už včera a rovnako sa vyskytli aj zosuvy pôdy či skalných útesov.

Eisack sa medzitým vylial v Klausene, kde hasiči museli pristúpiť k evakuácii miestnych obyvateľov. Na štátnej ceste medzi Atzwangom a Kollmannom došlo v nedeľu k zosuvu pôdy, cesta bola dlhšie neprejazdná.

Taktiež kvôli riziku povodní a zosuvov pôdy evakuujú v týchto chvíľach aj časť obyvateľov mesta Neumarkt. Rieka Adige tam už spôsobila škody, ktoré však môžu byť ešte väčšie.

Pre silný dážď a vietor platí v Rakúsku výstraha „ALFA“ až do pondelka. Meteorológovia očakávajú ešte dnes ďalšie zrážky, pričom nie je vylúčené, že najväčšie rieky v krajine sa dostanú na kritickú úroveň hladiny.

Búrkový systém by mal vo večerných hodinách doraziť aj k nám. Pred búrkami platia výstrahy pre západné a časť stredného Slovenska. Aktuálnu polohu búrok môžete sledovať prostredníctvom nášho iRadaru.