Extrémne zrážky zaplavujú Valenciu. Očakávajú ešte 300 mm

12.09.2019 o 15:54 - Ľubomír Franko
  • Článok

Tlaková níž vo vyšších vrstvách ovzdušia prináša na východ Španielska extrémne zrážky. Tie vyvolali rozsiahle povodne, ktoré spôsobujú obrovské škody. 

Extrémne zrážky zaplavujú Valenciu. Očakávajú ešte 300 mm

Mimoriadne intenzívne zrážky prináša tlaková níž na východ Španielska. V spoločenstve Valencia napršalo za uplynulých 48 hodín už viac ako 300 milimetrov, čo viedlo k masívnym záplavám.

Mimoriadne zrážky zaznamenali vo viacerých hornatých ale aj pobrežných oblastiach v spoločenstve Valencia, no i priamo vo Valencii.

Najhoršia situácia je v meste Ontinyent, ktoré sa nachádza južne od Valencie. V meste napršalo do rána už 300 milimetrov zrážok, čo viedlo k masívnym povodniam. 

Voda zaplavila miestne cesty, no i veľkú časť dediny. Zrážky tam neutíchajú a ďalšie sa očakávajú. 

Najhoršia situácia je v mestečku Ontinyent. Zrážkový úhrn tam prekonal rekord, do dnešného rána tam za 24 hodín napršalo až 297 milimetrov. Ide o najvyšší úhrn zrážok od začiatku meraní v roku 1917. 

Extrémne zrážky zasiahli aj iné oblasti. V obci Font de la Figuera zaplavili extrémne zrážky nižšie položené polohy. Voda z miestnych potokov sa vyliala aj na železničnú trať a diaľnicu, ktoré museli zostať uzatvorené.

Zrážky by tak skoro utíchnuť nemali. Už zajtra by sa malo v oblasti opäť intenzívne rozpršať a v hornatých oblastiach môže spadnúť ďalších až 300 milimetrov.

Najnovšie správy