Rok 2020 priniesol mnohé extrémy v počasí a naša Zem musela čeliť aj viacerým živelným katastrofám. Vedci čoraz viac zdôrazňujú, že za týmito extrémami sú klimatické zmeny spôsobené činnosťou človeka.
Rok 2020 sa chýli ku koncu. Tento rok bol v mnohým oblastiach veľmi náročný – v prvom rade vypuknutím pandémie koronavírusu, ktorá sa postupne dostala do všetkých kontinentov sveta.
Na Zemi v priebehu roka došlo aj k mnohým extrémom a rôznym katastrofám. Pripomeňme si aspoň tie najväčšie v skratke:
Európa – vo februári sa kontinentom prehnala extrémna búrka Ciara. Najviac zasiahla Írsko a Veľkú Britániu, ale postihla aj mnohé krajiny západnej a strednej Európy vrátane Slovenska. Mimoriadne silná búrka si vyžiadala 14 strát na životoch.
Amerika – mimoriadne aktívna sezóna hurikánov a extrémne požiare v Kalifornii a Colorade spôsobili historické katastrofy v Spojených štátoch. V Amerike zomrelo na „vrtochy“ počasia niekoľko tisíc ľudí.
Ázia – zažila extrémne monzúnové obdobie s mnohými ničivými záplavami, ktoré najviac zasiahli Indiu. Zomrelo 2 000 ľudí a milióny boli vysídlených zo svojich domovov.
Afrika – čelí stále väčšiemu hladomoru. Roje púštnych kobyliek zničili poľnohospodársku úrodu v mnohých afrických štátoch. Podľa OSN roje kobyliek taktiež úzko súvisia so zmenou podnebia.
Austrália – zažila extrémne obdobie lesných požiarov a dlhotrvajúceho sucha. V zimných mesiacoch zaznamenala Austrália rekordne nízke teploty a sneh v oblastiach, kde nenapadol už takmer 70 rokov.
Mnohí vedci po celom svete jednohlasne avizujú, že katastrofy súvisia s klimatickými zmenami. „Je nevyhnutné, aby rok 2021 nastolil novú éru aktivít zameraných na zvrátenie tohto prílivu zmeny podnebia,“ uviedla oborníčka Dr. Kat Kramer z Christian Aid.