Extrémy a katastrofy v roku 2020: Toto všetko postihlo Zem za 1 rok

30.12.2020 o 20:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Rok 2020 priniesol mnohé extrémy v počasí a naša Zem musela čeliť aj viacerým živelným katastrofám. Vedci čoraz viac zdôrazňujú, že za týmito extrémami sú klimatické zmeny spôsobené činnosťou človeka.

Extrémy a katastrofy v roku 2020: Toto všetko postihlo Zem za 1 rok
Ilustračné. Foto: unsplash

Rok 2020 sa chýli ku koncu. Tento rok bol v mnohým oblastiach veľmi náročný – v prvom rade vypuknutím pandémie koronavírusu, ktorá sa postupne dostala do všetkých kontinentov sveta.

Na Zemi  v priebehu roka došlo aj k mnohým extrémom a rôznym katastrofám. Pripomeňme si aspoň tie najväčšie v skratke:

Európa – vo februári sa kontinentom prehnala extrémna búrka Ciara. Najviac zasiahla Írsko a Veľkú Britániu, ale postihla aj mnohé krajiny západnej a strednej Európy vrátane Slovenska. Mimoriadne silná búrka si vyžiadala 14 strát na životoch. 

Amerika – mimoriadne aktívna sezóna hurikánov a extrémne požiare v Kalifornii a Colorade spôsobili historické katastrofy v Spojených štátoch. V Amerike zomrelo na „vrtochy“ počasia niekoľko tisíc ľudí.

Ázia – zažila extrémne monzúnové obdobie s mnohými ničivými záplavami, ktoré najviac zasiahli Indiu. Zomrelo 2 000 ľudí a milióny boli vysídlených zo svojich domovov.

Afrika – čelí stále väčšiemu hladomoru. Roje púštnych kobyliek zničili poľnohospodársku úrodu v mnohých afrických štátoch. Podľa OSN roje kobyliek taktiež úzko súvisia so zmenou podnebia.

Austrália – zažila extrémne obdobie lesných požiarov a dlhotrvajúceho sucha. V zimných mesiacoch zaznamenala Austrália rekordne nízke teploty a sneh v oblastiach, kde nenapadol už takmer 70 rokov. 

Mnohí vedci po celom svete jednohlasne avizujú, že katastrofy súvisia s klimatickými zmenami. „Je nevyhnutné, aby rok 2021 nastolil novú éru aktivít zameraných na zvrátenie tohto prílivu zmeny podnebia,“ uviedla oborníčka Dr. Kat Kramer z Christian Aid.

Najnovšie správy