F1 2021: Štart sezóny v Bahrajne môže ovplyvniť piesočná búrka

24.03.2021 o 18:44 - Peter Minárik
  • Článok

Sezóny Formuly 1 pre rok 2021 štartuje už tento víkend v Bahrajne. Začiatok pretekov Formuly 1 však ohrozuje piesočná búrka, ktorá bude vyčíňať predovšetkým v nedeľu.

F1 2021: Štart sezóny v Bahrajne môže ovplyvniť piesočná búrka

Veľká cena Bahrajnu bude prvou zastávkou tohtoročnej sezóny 2021 Formuly 1. Pôvodne mala sezóna začínať v Austrálii, ale organizátori požiadali o zmenu termínu a tak sa VC Bahrajnu bude konať už tento víkend.

Predpovede meteorológov však nie sú optimistické. Síce nebude pršať, ale hrozí veľmi silný vietor, ktorý môže vyvolať až piesočnú búrku, čo bude pre pilotov Formuly 1 poriadne veľká skúška.

Počas tréningov veterno a teplo

V piatok je na pláne voľný tréning. Fúkať by mal juhovýchodný vietor, čo môže spôsobiť problémy so stabilitou monopostu na viacerých častiach trate a v dôsledku púštnych podmienok sa môže na trati nachádzať piesok, ktorý je veľmi klzký.

V sobotu je na pláne ďalší voľný tréning a očakávajú sa podobné podmienky ako počas soboty. V priebehu popoludnia však bude postupovať studený front, ktorý spôsobí ešte ďalšie zosilnenie vetra.

To môže znižovať stabilitu monopostov a silnejúce poryvy môžu prinášať na trať piesok, čo výrazne znižuje trakčné podmienky. Vietor taktiež môže do vzduchu rozvíriť prachové častice, čo môže zhoršiť dohľadnosť.

Silný vietor môže trakčné podmienky zhoršiť do takej miery, že bude potrebné prezuť na takzvané mokré pneumatiky ako keby sa teda jazdilo počas dažďa. No žiaden dážď sa neočakáva.

V nedeľu možná piesočná búrka

Počas nedele sa očakáva silný severozápadný vietor, čo môže vyvolať piesočnú búrku. Okrem nestálosti vetra tak môže byť aj problém klzkosť trate.

Ak by podmienky viditeľnosti neumožňovali vzlet záchranárskeho vrtuľníka, tak bezpečnostné pravidlá neumožňujú konanie tréningov ani samotných pretekov.

Najnovšie správy