Fascinujúce divadlo: Dnes uvidíte superspln aj Starlinky. Sledujte to naživo

26.05.2021 o 19:14 - Peter Minárik
  • Článok

Dnešný deň prinesie na naše územie úžasné vesmírne divadlo. Budete môcť pozorovať superspln, ale súčasne do vesmíru letí ďalšia dávka satelitov Starlink. Nočná obloha tak dnes bude zaujímavá.

Fascinujúce divadlo: Dnes uvidíte superspln aj Starlinky. Sledujte to naživo

Počas dnešného večera po západe Slnka a v priebehu dnešnej noci si nenechajte ujsť zaujímavé vesmírne divadlo. Skombinujú sa dve udalosti s dobrým počasím.

Dnes nás čaká najväčší spln Mesiaca tohto roka. Súčasne do vesmíru letia družice Starlink a pozorovaniu bude priať pomerne jasné počasie.

Supermesiac bude najväčší

Spln Mesiaca už máme za sebou. Nastal presne o 13:13 nášho času, no dnešnú noc bude Mesiac na pohľad najväčší. 

Ide o najväčší spln Mesiaca počas tohto roka. Mesiac je totiž najbližšie k našej planéte.

Na celom našom území sa dnes očakáva prevažne jasné počasie a tak nasledujúca noc bude ideálna pre sledovanie supermesiaca.

Vyletia aj satelity Starlink

Okrem toho, že dnešný deň prinesie superspln, tak vo večerných hodinách letí do vesmíru ďalšia dávka satelitov Elona Muska.

Na obežnú dráhu sa dostane 60 nových satelitov Starlink, ktoré sú určené pre globálnu internetovú službu. 260 kilogramové družice, ktorých je na obežnej dráhe už niekoľko desiatok majú zabezpečiť vysokorýchlostný internet na celej našej planéte.

Na oblohe bude možné tieto satelity pozorovať v podobe tzv. vláčikov, resp. jasne viditeľných objektov usporiadaných za sebou už pár minút po štarte.

Štart sa očakáva o 20:59 nášho času a z nášho územia budú viditeľné už 15-30 minút po štarte.

Štart môžete sledovať aj na nižšie priloženom videu. Živý videoprenos štartuje v čase štartu.

Najnovšie správy