FOTO: Alpy zasiahlo prvé sneženie. Napadne ďalších až 70 cm

06.09.2019 o 16:30 - Peter Minárik
  • Článok

Alpy majú za sebou prvé výraznejšie sneženie, pričom v nasledujúcich dňoch bude sneženie ešte výraznejšie a v najvyšších polohách by mohlo napadnúť aj okolo 70 cm snehu. 

FOTO: Alpy zasiahlo prvé sneženie. Napadne ďalších až 70 cm

Uplynulé dni zasiahlo Európu pomerne výrazné ochladenie, ktoré neobišlo ani Alpy. Tu však bolo ochladenie výraznejšie a dorazili aj výraznejšie zrážky. 

Nad oblasťou sa usadila tlaková níž, ktorá nielen do Álp, ale na celý severný Jadran priniesla výraznejšie zrážky.

V rámci tejto oblasti nižšieho tlaku naviac dorazil chladnejší vzduch, ktorý znížil teploty a uplynulú noc aj hranicu sneženia, pričom tá sa pohybovala už okolo výšky 2200 až 2600 m n.m.

Dnes ráno sa alpské oblasti zobudili do bieleho a zasneženého rána. Išlo o prvú výraznejšiu snehovú nádielku po lete počas tohtoročnej sezóny.

Predpovede naviac hovoria o tom, že sneženie bude v nasledujúcich dňoch v Alpách ešte výraznejšie.

V nedeľu tu totiž dorazí ďalšia vlna studeného vzduchu, vďaka ktorej poklesne hranica sneženia dokonca až do údolí a sneženie sa môže objaviť už od 1000 m n.m.

Od nedele do utorka by v Alpách mali pripadnúť desiatky centimetrov snehu, pričom sa očakáva, že na ľadovcoch môže pripadnúť až 70 cm snehu. To, ako to dnes v Alpách vyzeralo nájdete v galérii nižšie.

Najnovšie správy