FOTO: Benátky opäť zaplavené. Námestie sv. Marka je pod vodou

09.12.2020 o 09:35 - Benátky, Taliansko - Veronika Salayová
  • Článok

Vysoká voda včera zaplavila Benátky. Protipovodňový systém Mojžiš sa tentokrát neaktivoval včas a voda zaliala Námestie sv. Marka aj okolité ulice v centre.

FOTO: Benátky opäť zaplavené. Námestie sv. Marka je pod vodou
Foto: dailymail.co.uk

Zlé počasie vrátane silného dažďa a silného vetra spôsobili, že príliv v Benátkach stúpal veľmi rýchlo, pričom povodňové vody včera ráno dosiahli výšku 122 cm. Protipovodňový systém sa tentoraz neaktivoval včas a voda zaliala centrum Benátok.

Pri silnom vetre a dažďoch voda rýchlo dosiahla svoj vrchol 145 cm. Systém 78 protipovodňových brán, známy ako Mojžiš, stráži vchod do benátskej lagúny a je navrhnutý tak, aby chránil mesto pred vysokou vodou. Aktivácia sa však vyžaduje 48 hodín vopred, a to pri dosiahnutí výšky vody nad 130 cm. 

Meteorológovia však predpovedali zrážky, ktoré mali dosiahnuť „len“ 120 centimetrov. Navyše spusteniu systému bránil aj veľmi silný vietor. Protipovodňový systém sa nakoniec aktivoval okolo tretej ráno. 

Starosta mesta Luigi Brugnaro na margo zlej situácie iba uviedol, počasie sa nečakane a náhle zhoršilo a robí si s nimi, čo chce. 

Prokurátor Baziliky Sv. Marka označil situáciu za „hroznú“ a uviedol, že voda sa dostala do historickej budovy a spôsobila škody. Ak by voda stúpla viac, boli by zaplavené aj všetky vnútorné kaplnky, čo by spôsobilo katastrofu.

V Benátkach sa v priebehu posledných rokov pravidelne vyskytoval príliv alebo tzv. „acqua alta“ (vysoká voda), čo je spôsobené kombináciou viacerých faktorov súvisiacich so zmenou podnebia - od zvyšovania hladiny mora, silnejších prílivov či po pokles pôdy pod Benátkami. 

 

Najnovšie správy