FOTO: Búrky, krúpy, tromba aj tornádo. Dnešné počasie dáva zabrať

22.04.2021 o 15:27 - Veronika Salayová
  • Článok

Dnešné poobedie je najmä na strednom a východnom Slovensku veľmi búrlivé, ale to nie je zďaleka všetko. Okrem búrok sa objavili aj supercely, tromba a dokonca vystrájalo aj tornádo. 

FOTO: Búrky, krúpy, tromba aj tornádo. Dnešné počasie dáva zabrať
Nižný Žipov. Foto: Zuzana Zuzulik/FB iMteo

Dnes oslavujeme Deň Zeme a naša planéta si pre nás v tento sviatočný deň pripravila takéto nemilé počasie.

Dnešok sa nesie v znamení rôznorodej zmesi zrážok, búrok, krupobitia, sneženia a dokonca aj superciel a tornád. Takáto kombinácia na Slovensku nie je veľmi častá...

Počasie je dnes naozaj pestré

Na severe Slovenska vo výške nad 1000 m n. m. aktuálne sneží a na viacerých miestach sa objavujú prehánky.

Prvé búrky začali na Slovensku úradovať už predobedom a rýchlo sa začali rozširovať po strednom a východnom Slovensku. Búrky sa objavili aj na juhozápade nášho územia. Za pár hodín na našom území udrelo už 1150 bleskov.

Na mnohých lokalitách búrky vyprodukovali aj ľadové krúpy vo veľkosti 1 cm, lokálne boli aj väčšie. Zrejme najväčšie krúpy zaznamenali v oblasti Moldavy nad Bodvou, kde vrstva krúp dokonca zasypala cesty.

Tornádo o sile F0

Na východnom Slovensku v oblasti Moldavy nad Bodvou bola pozorovaná aj tromba. Supercela v okolí Košíc priniesla ďalšiu trombu, avšak táto sa na chvíľu dotkla zeme a poškodila viaceré strechy na rodinných domoch.

Tornádo o sile F0 sa vyskytlo v obci Ploské a za malú chvíľu spôsobilo niekoľko materiálnych škôd. Na pár domoch tornádo strhlo strechy a pootrhávané škridle odhodilo do vzdialenosti niekoľkých metrov.

Aktuálne cez naše územie postupuje studený front, ktorý už zajtra prinesie ochladenie. Takže dnešné počasie sa nezdá a deň ešte neskončil...

Najnovšie správy