FOTO: Búrky zaplavujú a robia problémy. Najsilnejšie sú na západe

24.07.2020 o 19:25 - Peter Minárik
  • Článok

Mimoriadne intenzívne búrky zasiahli Slovensko, pričom búrky stále prinášajú výrazné zrážky. Problémy spôsobuje najmä prívalový dážď, ktorý zaplavil hneď niekoľko oblastí.

FOTO: Búrky zaplavujú a robia problémy. Najsilnejšie sú na západe

Naše územie sužujú mimoriadne silné búrky, ktoré sa vytvárajú v teplom a vlhkom vzduchu. Najnebezpečnejším sprievodným javom je intenzívny prívalový dážď, ktorý do niektorých oblastí prináša aj niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Búrky sú totiž nebezpečné tým, že sa nad určitou oblasťou neustále regenerujú, čo je aj príklad dvoch lokalít, kde dnes búrky spôsobili problémy.

Veľké problémy spôsobili búrky v rajeckej doline. Zrážkomerná stanica SHMÚ zaznamenala v okolí Rajeckých Teplíc významné zrážkové úhrny, V Poluvsii spadlo 59,9 mm a v Stránskom až 80,4 mm.

Prívalové zrážky zaplavili domy a cesty. Voda a bahno sa zosunuli aj na štátnu cestu I/64 medzi Žilinou a Rajcom. Tok Rajčanka dosiahol v Poluvsii úroveň 1. povodňového stupňa.

Ďalšie problémy sú na západe Slovensko v oblasti Malých Karpát. Tu taktiež dochádzalo k neustálej regenerácii búrok, pričom aktuálne tu už len slabšie prší.

Aj do týchto oblastí priniesli búrky intenzívne zrážkové úhrny. V tejto oblasti je sieť zrážkomerných staníc SHMÚ redšia, no oblasť je pokrytá amatérskymi zrážkomermi.

Z ich dát vyplýva, že najviac zrážok v oblasti Malých Karpát spadlo v Šenkviciach a to až 63,8 mm. V susednom Jablonci spadlo 48,0 mm.

Intenzívne zrážky spôsobili problémy predovšetkým v Šenkviciach. Voda zaplavila podjazd v Šenkviciach a dobrovoľní hasiči odčerpávali vodu a čistili korytá.

Búrky naše územie sužujú aj naďalej i keď pomaly ustávajú. Stále však predovšetkým do oblasti severozápadného Slovenska prinášajú výdatnejšie zrážky.

Aktuálne výdatne prší v okolí Bratislavy, Čadce, či Myjavy. V Skalitom na Kysuciach sa zrážkové úhrny blížia taktiež k 60 mm.

Najnovšie správy